Friday 24th May 2024,
Arhavi – Arhavizyon

BİZ ARHAVİ’YE, SİZ MNG’YE SAHİP ÇIKIN

Arhavi tarihinin en belalı yatırım olan ve Arhavi’nin geleceğini yok edecek HES lere karşı halkın verdiği mücadele ve yine halkın meşru zeminlerde kazandığı hukuk zaferini hazmedemeyenler bu sefer halkı kışkırtmaya devam ediyor ve ne yazık ki bunun başını Arhavi Belediyesi çekiyor.

Belediyenin böyle bir girişimde olmasının elbette nedenleri var. Çünkü seçimde vaat ettiği çoğu yatırımları MNG şirketinin yapacağı sözü vardı. Eee şimdi ne oldu.. MNG;” bana hesleri yaptırmassanız bende size park yapmam” diyecek..Eee.. Sizde bu nedenle  Arhavi’ye hizmet vermemize engel oluyorlar diyeceksiniz..

Arhavi’nin sahip olduğu işadamı sadece Mehmet Nazif Günal değildir. Çarmıklılardan tutun Kurdoğlulara kadar çok değerli iş adamlarımız vardır. Fakat bu iş adamları memleketleri olan  Arhavide bir yatırım yaptıklarında karşılığında Arhavililere bir bedel ödetmediler. Hepsi okulunu yaptı, kültür merkezini kurdu ve helali hoş olsun dedi Arhavililere..

Efendim ben festival alanı yaptım ..Ben size park yapacağım ama karşılığında Cihani Deresini isterim..Karşılığında Kamilet Vadisini isterim derseniz halk buna elbette karşı çıkacaktır..

Sahil dolgu alanı projesi aslında Arhavi sahillerinin doldurulması karşılığı yıllar önce “yeşil proje” adı altında Arhavililere sunulmuştu. Yine Arhavillere bedel ödetilerek bu parkın  sözü verilmiş fakat bu söz tutulmamış ve şimdi Heslere karşıda kullanılmaya başlanmıştır.

Arhavi belediyesi dağıttığı broşürlerde Arhavi’de hes istemeyen herkesi şer odağı  olarak ilan etmiş ve Arhavi’li olupta gurbetçi olan vatandaşları , Fındıklı ve Hopa dan gelen doğa severleri dış mihraklar olarak yazmış. Yani Konaklı , Dereüstü, Kavak, Kemerköprü, Derecik köylüleri,Cumhuriyet mahallesi sakinleri şer odakları mı oluyor, Arhavililer vakfı ve İSTAD, Fındıklı, Hopa dış mihraklar mı oluyor.

Dağıtılan yazıda bir cümle dikkatimi çekiyor..“Hes bahanesi altında amaçları başka olan …” Evet bu ifade dağıtılan broşürde aynen yazılı..Ağzım açık okuyorum..

Bunlar bizleri, kendileri mi zannediyorlar.. Bırakın bu palavraları beyler..Herkes biliyor ki bizlerin, deresine, suyuna , vadisine, doğasına velhasıl yaşam alanlarımıza sahip çıkmaktan başka amacımız olmadı.. olamazda..

EVET SUÇLUYUZ.. MEMLEKETİMİZİ ve DOĞAMIZI ÇOK SEVİYOR VE CANIMIZ PAHASINA SAHİP ÇIKIYORUZ… Ya sen….Sen MNG ne sahip çıkmaya devam et..

Cumartesi günü yapılan yürüyüşte atılan sloganlar provokatif ve tahrikkar imiş. “MNG SUYUMUZDAN ELİNİ ÇEK” diye bağırmışlar..Bu kadar basit..

Olayı saptırmayın..Verilen mücadele her şekli ile meşru zeminlerde verilmiş ve mahkeme mücadele verenlerin lehine karar vermiştir. Asıl sizin hazmedemediğiniz bu.. Yargıya tahammülünüz yok..

Unutmayın bugün deresi ve vadisi için mücadele veren bu insanlar, memleketine yaptığı hizmetlerden dolayı Arhavi’li işadamları sayın Nurettin Çarmıklı ve rahmetli sayın Ali Rıza Çarmıklı’yı il sınırında karşılayan insanlardır.

Doğruya doğru,eğriye eğri…


Paylas

About The Author

Comments are closed.