Saturday 20th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ÇED BİLGİLENDİRMESİ HALKIN PROTESTOLARI NEDENİ İLE ARHAVİ’DE DE YAPILAMADI..

Arhavi’nin Kayadibi yaylası dereleri ile ve Fındıklı Çağlayan Deresi üzerine kurulması projelendirilen Taşdibi Hes Çed bilgilendirme toplantısı dün Fındıklı’da yapılamadı, bugünde Arhavi’de yapılamadı..

Arhavi Doğa Koruma Platformu üyeleri ve çevreciler günün erken saatlerinde bilgilendirmenin yapılacağı Arhavi BKM önünde toplanmaya başladılar.

Kendilerini “Derelerin Atmacaları” olarak adlandıran ve platform içindeki  bayanlardan oluşan gurup “ özgür aksın dereler” şarkısını hepbirlikte söyledikten sonra yine “aksın  karadenize” şarkısı ile  tulum eşliğinde horona durdular..

Saat 11.00 a gelirken ÇED bilgilendirmesi yapacak olan özel ve resmi kimlikteki şahıslar gizlice arka taraftan salona girince ADOKOP üyelerinde birkaçı salona girdi.

Salonda kimsenin izleyici olarak gelmediği ortaya çıkınca doğa severler bunun tutanaklara geçmesini istedi. Tutanak esnasında Arhavi Orman İşletmesinden gelen bir resmi görevlininde tutanak tutmasına karşı çıkan çevreciler ile ÇED  bilgilendirmesi yapmak isteyenler arasında kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Emniyet mensuplarının araya girip olayı yatıştırmasından sonra bilgilendirmeye gelenler  yuhalanarak salondan çıkarıldılar.

Polisler tarafından korunan şirket yetkilileri araçlarına kadar kovalandılar ve “ doğa düşmanları Arhavi’den defolun” sesleri ile apar topar şehir dışına çıkarıldılar.

Daha sonra bir basın açıklaması yapan ADOKOP sözcüsü Erdoğan Güler “Sabrımızın zorlanmaması gerekir. Bir avuç yürekli insanla çıktık yola, şimdi ise daha da büyüdük. Derelerimiz bayram günlerinin dışında hep çamur akıyor. Vadilerde talan var.

Bugün Fındıklı ile verdiğimiz ortak mücadele sonucu çed bilgilendirmesi yapılamadığını fakat bunu da bir zafer olarak görmediklerini belirtti. Mücadelemiz derbaşlarında da devam edecek “ dedi

Güler, bu arada bir müjdeli haberi de açıkladı. MNG tarafından yapılmak istenen Kavak HES’ in Rize İdare Mahkemesince 2. kez durdurlduğunu ve MNG nin derelerde artık çalışamayacağını duyurdu. Ardından dereyi tahrip eden iş makinelerine yeni iş sahası çıktığını, diktikleri betonları yıkmak için de o makineleri kullandıracağız” dedi.

Adsız-1-a

Adsız-2-a

Adsız-3-a

Adsız-4-a

Adsız-5-a

Adsız-6-a

IMG_8915-a


Paylas

About The Author

Comments are closed.