Friday 24th May 2024,
Arhavi – Arhavizyon

FINDIKLI’DA HES’ÇİLER. TOPLANTI SALONUNU “YUH” SESLERİ İLE TERKETTİLER

Arhavi Kayadibi Yaylası deresi ile Fındıklı İlçesi Çağlayan Vadisi’nde yapımı planlanan Taşdibi HES projesi için halkın Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecine katılımı toplantısı, protestolar ve tepkiler nedeni ile yapılamadan iptal edildi.

Kadınların tepkisinin ön planda olduğu eylemde elinde bastonu ile kalabalığın önünde yürüyen 82 yaşındaki Memnune İmamoğlu ” Dere bizim deremiz, bu dere Allahın deresi, dere tüysüzlerin, gelecek nesillerindir, canımızı koyduk ortaya, kimse deremizi bizden alamaz” dedi.

Fındıklı Derelerini Koruma Platformu öncülüğünde ilçe meydanında toplanan yaklaşık 300 kişi, “Ülkemize, ekmeğimize, suyumuza, kültürümüze ve onurumuza sahip çıkıyoruz” pankartı açtı, tulum eşliğinde Taşdibi HES projesi için Halkın Çevresel Etki Değerlendirme sürecine katılımı toplantısının yapılacağı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü doğru yürüdüler. Bir süre oturarak yolu trafiğe kapatan eylemciler, toplantı salonuna girmeyip okul bahçesi önünde sloganlar atarak salonda bulunan ÇED firması yetkililerin binayı terk etmesini beklediler. Eyleme Arhavi Doğa Koruma Platformu (ADOKOP) üyeleri ve HDP  İstanbul Milletvekili Beyza Üstün’ün de destek verdi.

Fındıklı Derelerini Koruma Platformu Sözcüsü Hüseyin Acar; 8 yıldır mücadele ederek vadiye bir kazma dahi vurdurmadıklarını hatırlattı, “Hala anlamadılar, görmediler ve duymadılar. Biz bunlara gereken dersi şimdiye kadar verdiğimiz gibi bundan sonrada vereceğiz. Bizi sözde bilgilendirmeye geldiler. Kimi bilgilendiriyorlar? Burada yaşayan bizleriz. Bizi bilgilendirmeye gelmişler ama bizden iyi bilemezler” dedi. Acar, daha sonra 5 arkadaşı ile toplantının yapılacağı salona çıktı.

Salonda ÇED firması yetkilileri ile polis dışında kimseyi bulamayan Fındıklı Dereleri Koruma Platformu üyeleri toplantının yapılamayacağına dair tutanak tutmak istedi. Bu sırada salona gelen toplantıyı yönetecek olan Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü yetkilileri, “Halkı bilgilendirmek için buradayız” diye seslendi. Heyetle kendilerine tepki gösteren grup arasında sert tartışmalar yaşandı. Polis ekiplerinin araya girmesiyle tartışma daha da büyüdü. Bunun üzerine Fındıklı Koruma Platformu üyeleri salonu terk ederek toplantıyı protesto etti.

Bina dışında bekleyen gruba seslenen HDP İstanbul Milletvekili Beyaz Üstün, ülkede zor günler yaşandığına dikkat çekerek, “Vadilere HES’ler ve madenlerle girmeye devam ediyorlar. Yeşil yola karşı mücadele veriliyor. Onlar yılmıyor. Lice’de ormanları yakıyorlar, derelerimizi alıyorlar, yayla yollarımıza giriyorlar. Hepsinde canlarımız yanıyor. Suruç’ta sadece barış için giden pırıl pırıl arkadaşlarımızı da öldürdüklerinde de canımız yandı. Hep beraber onlara karşı duracağız, durmaya devam edeceğiz” diyerek konuşmasını gözyaşları içinde tamamladı.

ÇED toplantısı için gelen heyet binadan ayrılacağı sırada vatandaşlar sağlı solu dizilerek alkış ve yuh sesleri ile heyeti protesto etti. 68 yaşındaki Melahat Alişan da, grubun arasından polis kontrolünde çıkarılan heyetin önüne yatarak tepki gösterdi. Kadını yattığı yerden kaldıran polis heyeti bölgeden uzaklaştırdı. Alkışlarla tempo tutan grup, tulum eşlinde ilçe meydanına kadar yürüdü, ardından da olaysız olarak dağıldı.

fındıklıçed-6-a

fındıklıçed-02-a

IMG_8843-a

fındıklıçed-01-a

fındıklıçed-5-a

fındıklıçed-1-a
fındıklıçed-2-a

fındıklıçed-3-a

fındıklıçed-4-a
fındıklıçed-7-a


Paylas

About The Author

Comments are closed.