Saturday 20th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

CENGİZ KURTOĞLU

Rekare 05 Mayıs 2012 Müzik Yorum yok CENGİZ KURTOĞLU

Öğrenim hayatını Arthavi’`de tamamladı. Memleketinde bulunan çay fabrikasında memur olarak çalışmaya başlayan Cengiz Kurtoğlu, daha sonra Arhavi`de “Ciha Dağı Efsanesi” isimli bir orkestra kurarak müziğe giriş yaptı. 20 yaşında yani 1979 yılında askerlik yapmak için Ankara`ya gitti, ilk çocuğu Orçun o sırada dünyaya geldi.

Dönüşte bir süre Artvin“de kalan Kurtoğlu,1982`de İstanbul`a gelerek ilk kaydını dönemin ünlü plakçılarından Şahin Özer’e gönderdi.1983`te ilk albümü Sen Sözden Anlamaz mısın ile ilerde hayranları tarafından “yaşayan efsane” olarak adlandırılacağını bilmeden yola koyuldu.

Duvardaki Resim, Unutulan , Seviyorum , Gelin Etmişler, Musalla Taşı, Yine mi Sen, Ben Bilirim, Hain Geceler, Aklımda Gözleri Kaldı, Okul Yılları , Liselim , Yıllarım , Resmini Öptümde yattım , Gece Olunca gibi uzun yıllar dillerden düşmeyecek şarkılarıyla geniş kitlelere ulaştı. Kendi tarzında Türkiye’nin en sevilen sanatçılarındandır. 2010 yılına oldukça iyi bir giriş yapan sanatçı ” Sessizce ” albümüyle hayranlarına olan bağlılığını göstermiştir.


Paylas

About The Author

Comments are closed.