Monday 22nd April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

CERATTEPE’DE NÖBET SIRASI KADINLARDA..

Artvinliler, maden firmasının çalışmasını engellemek için Cerattepe Yaylası girişinde yaptıkları barakada 21 Haziran 2015 tarihinden bu yana nöbet tutuyor. Siyasi partiler, sendikalar, mahalleler, köyler, site sakinleri, esnaf ve iş adamlarından oluşan gruplar, önceden hazırlanan nöbet listesine göre sıraları geldikçe Cerattepe’ye çıkarak nöbeti devralıyor.

Sıra Artvinli Emekçi Kadınlarda

Üniversite öğrencilerinden nöbeti devralan Artvinli emekçi kadınlar, karlı ve soğuk havaya aldırış etmeden Cerattepe bölgesine çıkarak nöbet tutma görevlerini yerine getirdiler. Nöbeti devralan emekçi kadınlar aynı zamanda günlük işlerini de buradan devam ediyorlar.

Cerattepe Yaylası girişinde büyük uğraşlar sonucu vatandaşların hazırladıkları barakada sobalarını yakan emekçi kadınlar ardından kendi el emekleri ile yaptıkları güzel bir masa hazırladılar.  Emekçi kadınlar sobanın fırınında önce ketelerin yaptılar ardından patateslerini kavurdular. Doğal ortamın tadına çıkartan kadınlar bir yandan elişi yapıp yemek yediler bir yandan da nöbetlerini tuttular.

“Yeşil Artvin’i, yeşil doğayı devletin yetkililerinden, madencilerden ve devletin ormancılarından korumak için burada oldukların ifade eden emekçi kadınlar, madenciler buraları yakıp yıkacak, yeşil bırakmayacak. Doğal olarak da hayat kalmayacak. Bu nedenle buradayız, mücadeleyi de bırakmayacağı. Burada olmaya devam edeceğiz” dediler.

Şirket Çekilinceye Kadar Mücadele Sürecek

Yeşil Artvin Denek Başkanı Nur Neşe Karahan da, Artvin’de yıllardır süren mücadelenin 21 Haziran tarihinden bu yana da Cerattepe’de nöbet eylemi ile sürdüğünü hatırlatarak şunları söyledi: “Artvin halkı burada nöbet tutuyor. Maden şirketi çekilinceye kadar Artvin halkı nöbet tutmaya devam edecek. Bugün emekçi kadınlarımız nöbette. Sırayla esnafımız, iş adamlarımız, yani gönüllü olarak herkes nöbet için buraya çıkıyor. Havalar soğuyunca kış hazırlığına başladık. İş adamlarımız yeni barakamızı yaptı. Isınmak için odun yardımında bulunuldu. Herkes yapması gerekeni yapıyor. Artvin halkı bir bütün olarak kentin yaşamsal ve haklı mücadelesini sürdürüyor. Mücadelemiz bilimsel olarak ve mahkeme kararlarıyla da ispatlanmıştır, geri adım atmamız mümkün değil”.

Nöbeti devralan emekçi kadınlar  daha sonra nöbeti Melolu ihtiyar delikanlılara devrettiler.

Haber: Hayati Akbaş

cerattepedenöbetkadınlarda-2

cerattepedenöbetkadınlarda-3


Paylas

About The Author

Comments are closed.