Tuesday 23rd April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ÇEVRECİ KÖYLÜLERİN KÖMÜR TESİSLERİNE İSYANI

Arhavi’nin Kavak Köyünde kurulması düşünülen kömür eleme ve paketleme fabrikasının olumlu ÇED raporu alması köylüleri isyan ettirdi.

Vatandaşlar çevre konusunda alınan raporda “yerleşim yeri olarak baz alınan noktanın şehir merkezi olduğunu ve köyde yaşayanların yok sayıldığını söyleyip   “Böyle saçma rapor olamaz.Burada etrafta dört köy var, yüzlerce ev var, binlerce insan yaşıyor..Bunları nasıl yok sayıp, kurmak istenilen fabrikanın sadece ilçe merkezine  zararı olmaz, işte doğal engel var falan diye  rapor tutuluyor. Bu raporu tutan özel bir taşeron firma ise, bunu devlet denetlemiyor mu..Burada insan yaşamıyor mu” diyerek adeta öfke kustular..

Eylemde basın açıklaması yapan köy sakinlerinden Yaşar Duman, Bizler bu yörede yaşayan insanlar olarak burada yapılan işletmenin çevreye ve dolayısı ile bizlere zarar vermesine karşıyız.Yoksa burada doğru dürüst yapılacak bir tesise karşı değiliz. Sibiryada çıkarılan kömürün tozunu ben niye yutacağım. Niye lahanamı meyvelerimi yiyemeyeceğim. Niye köyümde yaşayamayacağım”diyerek” Bu yol Arhavi’nin kalbinden geçen yoldur..Bu yol Arhavi’nin turizmine giden yoldur. Bizler bu yolun bu noktadan başlayarak yok olmasına razı değiliz diyerek. Böyle bir tesisin köyümüzde kurulmaması için demokratik mücadelemizi vermekteyiz diyerek eyleme katılan tüm siyası parti ilçe başkanlarına ve belediye başkanına teşekkür etti.

Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu’ da bu konuda Kavak köylülerinin yanında olduklarını ve olayın çözümü noktasında olumlu görüşmelerin sürdüğünü belirterek biraz sabırlı olmamız gerektiğini söyledi.

Daha sona Ak Parti, Milliteçi Hareket Partisi,Saadet Partisi ilçe başkanları da eylemi desteklediklerini söyleyerek birer konuşma yaptılar. CHP ilçe başkanı da eylemi desteklemek için alanda yer aldı, diğer arkadaşlar yeterince açıklamada bulundular  diyerek bir  konuşma yapmadı.

Tüm bu gelişmelerden sonra Arhavi’de ki tüm siyasi partilerin el ele böyle bir fotoğraf vermesi Kavak köylülerini  de verdikleri mücadelede oldukça umutlandırdı.

kavakömür-3-a

kavakömür-5-a

kavakömür-2-a

kavakömür-4-a


Paylas

About The Author

Comments are closed.