Friday 14th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

TFF ARHAVİ HİF PROJESİNİ UEFA’YA ÖRNEK PROJE OLARAK GÖNDERİYOR..

UEFA ‘nın  öncülüğünde başlatılan ve ilçemiz Arhavi’de 2007 yılından itibaren uygulanan  GRASSROOTS  futbol felsefesi  projesi Türkiye Futbol Federasyonu tarafından, uygulanan projeler arasında, en iyi proje, Artvin Okul Futbol Koordinatörü ve Hacılar Ortaokulu Beden Eğitimi Öğretmeni Fikret Kadıoğlu da en iyi GRASSROOTS lideri olarak seçilip  UEFA ‘ya giden projelerin ilk sırasında yer aldı.

Bilindiği gibi Herkes için futbol anlamına gelen GRASSROOTS futbol şöleninde amaç; özellikle 6 ila 12 yaş arası çocuklara futbolu sevdirmek, futbolla onları eğlendirmek, yeteneklerini ortaya çıkarmak ve tespit etmek,  yaratıcılıklarını baskı altına almadan, onların özgürce futbol oynamalarını sağlamak ve uluslar arası FAİRPLAY olarak adlandırılan SPORTMEN sporcular yetiştirmek; çocukların futbol oynarken zevk almaları, eğlenmeleri; futbolcu olamasalar da, iyi bir seyirci, çalıştırıcı, hakem ve iyi bir yönetici olmalarına imkan sağlamaktır.

Ayrıca tüm şenlik müsabakalarında, dürüstlük, hoşgörü, saygı ve sevgiyi ifade eden  ‘’MAVİ KART’’ uygulaması yapılmaktadır. 6-12 yaş arası çocuklara sportmen davranışları kazandırmak ve en çok MAVİ KART alan öğrencilerin ödüllendirilerek onların doğru davranışlara yönelmelerinin sağlanması hedeflenmektedir. İkaz ve ceza anlamına gelen sarı ve kırmızı kart yerine doğru davranış gösteren sporculara  MAVI KART gösterilmektedir. Aferin anlamına gelen MAVİ KART’ la amaç;  bütün çocukların kişilik gelişimlerine olumlu katkıda bulunmak; bu kapsamda iyi bir sporcu, seyirci, hakem, antrenör, spor yorumcusu ve iyi bir yönetici olmalarına imkan sağlamaktır. Ayrıca müsabakalara katılan takımların sporcu öğrencilerine “Katılım Belgesi” ve müsabakalar sırasında en çok mavi kart alan sporcu öğrencilere de “Sportmenlik Madalyası “ verilmektedir.

Etkinlik her yıl İl Okul Futbol Koordinatörü Hacılar İlköğretim Okulu Beden Eğitimi Öğretmeni Fikret KADIOĞLU’nun koordinatörlüğünde; Arhavi Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü ve Arhavi Spor Kulübü Başkanlığının ortaklaşa düzenledikleri organizasyonlarla yapılmaktadır.

projeuefa-0-2

projeuefa-0-3


Paylas

About The Author

Comments are closed.