Saturday 18th May 2024,
Arhavi – Arhavizyon

CHP’DE MERKEZİ YOKLAMA İSYANI..

Artvin’de CHP’de Merkezi Yoklama tepkileri devam ediyor. Hopa, Borçka, Şavşat ve Murgul’dan gelen partililer önseçim yapılması için İl Örgütünün girişimde bulunmasını istedi. Aksi taktirde ilçe örgütleri olarak toplu istifa edeceklerini söylediler. Artvin CHP’de merkezi yoklama ve önseçim konusunda ilçeler bölünmüş durumda. Ardanuç, Arhavi, Yusufeli, Merkez İlçe ve Murgul İlçe yönetimi açıkça fikrini beyan etmemekle birlikte Genel Merkezin aldığı kararı yerinde bulduğu şeklinde bir algı çıkıyor.

Cumhuriyet Halk Partisi Artvin il örgütü önceki gün önseçimden yana tavır alan Hopa, Borçka, Şavşat ve Murgul Eski ilçe yönetimi, Milletvekili Aday adaylığını açıklamış olan gazeteci İsmet Başar, ön seçim yapılması halinde aday adaylığını açıklayacak olan Yüksel Çorbacıoğlu Parti İl Binasına gelerek konuyu masaya yatırdılar.

CHP Genel merkezi geçtiğimiz günlerde açıkladığı kararla 25. dönem milletvekili aday belirleme yöntemini Artvin’in de içinde bulunduğu 31 ilde önseçim değil, merkez yoklaması şeklinde olacağını açıklamıştı. Bunun üzerini başta ilimizde olmak üzere bir çok ilde tepkiler çığ gibi büyümeye başladı.

Tepkilerin artması üzerine bazı ilçe örgütleri toplanarak il binasına akın etti. Artvin CHP İl Başkanlığında gerçekleşen toplantıya, Kemalpaşa Belde Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, ön seçim koşuluyla adaylığını açıklayan Milletvekili aday adaylarından Yüksel Çorbacıoğlu İsmet Başar, Hopa İlçe Başkanı Gökhan Bıyıklı, Şavşat İlçe Başkanı Muammer Küçük, Borçka İlçe Başkanı Hasan Özışık, CHP Merkez İlçe Eski Başkanı Cüneyt Öztürk, CHP Kadın Kolları Eski Başkanı Nebahat Katırcı, Kemalpaşa belde başkanı Ercan Şimşek, Hopa CHP Eski İlçe İlçe Başkanı Fehmi Ustabaş, İl genel meclis üyeleri Tahsin Şentürk, Atıf Bolkvazoğlu, Ertan Turan, Murat Özçep, Murgul eski İlçe Başkanı ve Murgul Belediye Başkan aday adayı Levent Turan ve çok sayıda partili katıldı. Bazı ilçelerin parti yöneticileri bu protesto girişimine katılmazken ilçede bulunan bazı CHP üyeleri bireysel olarak katıldı.

CHP il binasının tamamen dolduran ve birçoğunun toplantıyı ayakta takip etme zorunda kalan partililer konuşmaları dinledi.

CHP İl Başkanı Ali Yücel Kurt konuşmak isteyen herkese söz vererek konuşulanları ve kendisine yöneltilen soruları not aldı. İlk sözü Hopa Eski İlçe Başkanı Fehmi Ustabaş aldı. Ustabaş, Merkezi Yoklama yönteminin CHP geleneklerine uymayan bir yöntem olduğunu, bunun CHP’ye büyük zarar vereceğini savunarak;” Artvin Gibi bir ilde Merkezi Yoklama derseniz bu olmaz.

Artvin demokrasiyi özümsemiş ve bugüne kadar birçok önseçim yapmış, deneyimli bir ildir. Şu anki Milletvekilimiz önseçimle Ankara’ya gönderilmiştir. Kendisi bu özelliği ile sık sık övgüsünü yapmaktadır. Şimdi ne oldu da ön seçim yerine böyle bir karar aldırtıyor. Biz bunu asla kabul etmiyoruz. Bunun için ne gerekiyorsa, Ankara’ya mı gidilecek, başka bir eylem mi yapılacak en kısa sürede ne gerekiyorsa onu yapacağız.” dedi.

Hopa İlçe Başkanı Gökhan Bıyıklı, Merkezi Yoklama yön temiyle belirlenecek bir aday ile Hopa sokaklarına çıkamayacaklarını söyledi Bıyıklı; “Hopa önseçimi beklerken böyle bir kararın verilmesi bizleri derinden üzmüştür. Asla milletvekili çıkaramayacakları Rize’de bile ön seçim konuluyor da Artvin’e bu yöntem dayatılıyorsa ben bunu Hopa seçmenine anlatamam. Bakın seçmenler geliyor. Ön seçimde oy kullanabilmek için aidatları yatırdılar. Partisine sahip çıkan seçmen kendisine saygı duyulmasını istiyor. Bu insanlar bunun için CHP’deler. Gerçekten bunu kimseye anlatamayız. Onun için Ankara’ya bunu anlatmamız şarttır.” dedi.

CHP Murgul Eski İlçe Başkanı Levent Turan, Merkezi Yoklama yönteminin kabul edilemeyeceğini belirterek;” Murgul’daki CHP’liler bu haberden sonra gerçekten şoka girdi. Murgul’da binin üzerinde oyumuz var. Eğer önseçim yapılmasa sandığa gitmeyeceklerini söylüyorlar. Bundan kim zarar görür. Parti zarar görür. Bizim için kişiler değil parti değerlidir. Bu karardan vazgeçilmeli ve önseçim yapılmalı. Sandıktan kim çıkarsa o bizim başımızın tacı olur. Sayın vekilimizi biz bu şekilde göndermedik mi? Şimdi ne oldu da böyle oldu. Bunun cevabını istiyorum.” dedi.

Borçka İlçe Başkanı Hasan Özışık, yerel seçimlerde belediye başkan adaylığının engellendiğini hatırlatarak; ”Ben 30 Mart Yerel seçimlerinde Belediye Başkan aday adayı olmak istedim. Kabul etmediler. İnsanların seçme özgürlüğüne engel oldular. Şimdi seçmenin kendi vekilini seçme hakkını vermiyorlar. Hiç birimizin partiye zarar verme hakkı yoktur. Kesinlikle önseçim yapılmalıdır. CHP’ye yakışan budur.” dedi.

Şavşat CHP İlçe Başkanı Muammer Küçük, ön seçimsiz bir milletvekili seçiminde partinin çok büyük zarar göreceğini savunarak;” Ben Şavşat’ta kimseye bunu anlatamam. Zaten yerel seçimlerde yeterince büyük sorun yaşamıştık. Bu Merkezi Yoklama kararı bu işin tuzu biberi oldu. Bu sorunu Şavşat’ta ön seçim yapmadan aşamayız. Bunu Ankara’nın dikkate almasını özellikle rica ediyorum. Zaman geç olmadan bu akşamki toplantının aciliyeti ve öneminin Genel Merkeze anlatılması gerekiyor. Geçmişte daha 10 ay önce bir örneğini yaşadık. O zamanda sesimizi duymadılar, kaybettik. Aynı çukura ikinci kez düşmeyelim.” dedi.

CHP Kadın Kolları Eski İl Başkan Nebahat Katırcı, CHP’nin önseçimle demokrasiyi yaşatan tek parti olduğunu, 4 yıl önce önseçimle milletvekili seçtiklerini hatırlatarak;” Mevcut Milletvekilimizi vekil yapmak için gece gündüz demden çalıştık. Önseçimle Ankara’ya çok güçlü bir şekilde gönderdik.

Tüm örgüt Gençlik Kolları, Kadın Kolları, İl Örgütü hepimiz çalıştık. Çünkü sandıktan çıkan adayımızdı. Ama şimdi görüyorum ki, insanlar mutsuz, huzursuz. Bu tamamen mevcut Milletvekili Bayraktutan ve İl Örgütünün, Başkan Yücel Kurt’un hatalarından kaynaklanıyor. Biz Sayın vekil için yürekten çalıştık. Ama o bize bunu layık gördü, Yazıklar olsun. Vefa bu mudur, İnsanına sahip çıkma, teşekkür bu mudur?” dedi.

Kemalpaşa Belde Belediye Başkanı Ergül Akçiçek; “Şu ana kadar konuşulanlara baktım. Hep aynı şeyleri aynı temenniler. O bunu demiş, bu şunu söylemiş. Kişiler üzerinden konuşuluyor. Hepsini bir tarafa bırakacağız. Sonuca bakacağız. Bu toplantının amacı yol haritamız ne olacak? Ne yapacağız? Çünkü eğer bir zarar görülecekse hepimiz zarar görürüz. Yazık olur. Ankara’ya bu durumu iletmemiz gerekiyor. Bu insanlar bir şey söylüyor. Buna kulak vermeliyiz. Onun için kişileri değil, partimizi, geleceğimizi konuşalım. Birbirimizi incitecek sözlerden uzak durmalıyız.” dedi.

CHP Milletvekili aday adayı olan Gazeteci ismet Başar, Artvin’de ön seçim var diyerek aday olduğunu, 93 gündür yollarda bulunduğunu belirterek; ”CHP Artvin Milletvekili Aday Adaylığımı açıklamadan önce çalışmalara başladım. Tüm ilçe, il örgütlerini, mevcut başkanlarını, eski başkanları, partinin önde gelen isimlerini bir bir ziyaret ettim. Aday adaylığımı açıkladım. Gerçekten çok yoğun bir şekilde çalıştım. Aday adaylığımı açıkladım. Çünkü CHP’ de ön seçim var.

Demokrasi var diyerek aday adaylığımı açıkladım. Ama bu karar hepimizi derinden üzdü. Şimdi salonda bu kadar insan var. Ben soruyorum, İçinizde önseçim istemeyen var mı? Önseçim isteyenler? Salonda bulunan partililerin tamamı ön seçim diyor. Bunun hiçbir anlamı yok mu? Seçmenin iradesine saygı duyulmayacaksa, AKP’den farkımız ne olacak. Ben mevcut milletvekilimize, Önceki milletvekilimiz i aynı masa da buluşturamadım. Uğur Bey bu teklifimizi reddetti.

Ben kişiyi konuşmuyorum. Benim aday adaylığımı konuşmuyorum. CHP’yi konuşuyorum. Bu parti zarar görürse sorumlusu mevcut Milletvekili, il örgütü ve Merkez İlçe Başkanlığı olacaktır. Ben AKPli belediyelerle yaşamak zorunda kaldıysam bunun sorumlularının başında yine mevcut vekildir. AKP 2 milletvekilini nasıl çıkarırız hesabını yaparken, biz neler konuşuyoruz? Keşke böyle bir konu için değil, daha güzel bir temenni için toplansaydık.”

Daha sonra söz alan CHP Artvin Eski Milletvekili ön seçim olması halinde aday adayı olacak olan Yüksel Çorbacıoğlu’da bu aşamadan sonra yapılacak şeyin, Artvin’deki bu sesin acilen Ankara’ya Genel merkeze ulaştırılması olduğunu belirterek; “Genel Merkez’e bu durum iletilmeli. Bu kadar ilçe örgütü bir raya gelmiş, bu kadar insan ön seçim diyorsa bunlar dikkate alınmalı. Merkezi Yoklama yapılırsa hiçbir şekilde de aday olmadığımı belirtmek isterim.” dedi.

Bütün konuşmaları dinleyen Başkan Ali Yücel kurt, kendisine yapılan ağır eleştirileri haksız bulduğunu, kendisinin de ön seçimden yana olduğunu, bu kararın Genel merkezin kararı olduğunu hatırlattı. Başkan Kurt;” Arkadaşlar, ön seçim konusunda sizin gibi düşünüyorum. Ancak biliyorsunuz bu karar Parti Meclisi kararıdır. Evet, Artvin birçok ilden önce ön seçimle adayını belirleyen illerin başında geliyor. Sizin tepkilerinizi anlıyorum.

Demokrasi çerçevesi içinde yaptığınız bu eleştirilere de hak veriyorum. Ön seçime karşı çıkan ilçe örgütlerinin yanında karşı olmayan ilçe örgütleri de var. Burada konuşmamızın nedeni verilen bu karar sonrası ne yapabiliriz olmalıdır. Kişiler üzerinden konuştuğumuzda bir sonuca varamıyoruz. Genel Merkezin aldığı bu karar sonrası birçok il şu an Ankara’da Genel merkez binası önüne gitti. Ancak henüz bir değişiklik yok.” dedi.

Oldukça gergin geçen toplantı 6,5 saat sürerek 23.30’da sona erdi. Toplantıda İlçe başkanları parti büyükleri tek tek fikirlerini ifade ettiler. Yer yer gerginlik yaşansa da partililer sağduyu elden bırakmadılar. İşlerini güçlerini bırakıp il binasına akın eden partililerin tek dertleri 25’inci dönem milletvekilliği aday belirleme yönetimin merkez yoklaması değil, önseçim olma gerektiğini ifade ettiler. Uzun uzun konuşmaların yapıldığı toplantıda alınan merkez yoklama kararının değişmediği takdirde, Hopa, Borçka, Şavşat ilçeleri ve Kemalpaşa beldesi partilerini kapatma ve toplu istifada bulunacaklarını söylediler.

Toplantıda düşüncelerini aktaran diğer partililer ise daha sert söylemlerde bulunarak Merkezi Yoklama yönteminde vazgeçilmesini, Artvin’e yakışanın ön seçim olduğunu, Artvin’de belediyelerin kaybedilmesiyle genel başkan Kılıçdaroğlu’nun en çok üzüldüğü ilin Artvin dediğini hatırlatan konuşmacılar; “Genel Başkan Kılıçdaroğlu 30 Mart yerel seçimlerde en çok üzüldüğü ilin Artvin olduğunu söylemişti.

Ancak aldığı bu kararla bizi üzdü. Şimdi bu şekilde alınmış bir karar ile Milletvekili çıkaramayan il olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğumuzu birileri söylemeli. Biz bu tartışmaların bir an önce bitirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.” İfadelerini kullandılar.

chpartvinönseçim-3-a

chpartvinönseçim-2-a

chpartvinönseçim-4-a


Paylas

About The Author

Comments are closed.