Wednesday 24th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

CİHA (CİXA) TEPESİ GÜNYÜZÜNE ÇIKIYOR

    

 

      İlçemizin önemli tarihi kalıntılarından olan, şehre hakim bir konumda ve yıllar boyunca turizme kazandırılması için en ufak bir çalışma dahi yapılmamış Ciha (Kale) tepesinin arkeolojik çalışmaları ve tescili konusunda çalışmalar Başkan Coşkun HEKİMOĞLU’nun girişimleri sonucunda ivme kazandı. 

     Ciha (Kale) Tepesini yerinde görmek ve gerekli araştırmaları yapmak için Belediye Başkanı Coşkun HEKİMOĞLU ile birlikte, Artvin İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin ATEŞ, Rize Müzesinden Arkeolog Elmas KAYA, Müze araştırmacısı Süleyman NAVDAR, Arhavi Turizm Derneği Başkanı Refik LAKERTA, dernek yönetim kurulu üyesi ve Görsel Sanatlar Eğitimcisi M.Remzi ÖNCEL tarihi kaleyi yerinde görmek için Ciha Tepesine çıktılar.     

 

 

 

     İlçemiz sınırları içerisinde yer alan ve yapılış tarihi tam olarak bilinmeyen fakat tarihte Cenevizliler döneminde kullanıldığı bilinen kale, Osmanlılar döneminde hem mühimmat hemde gözetlemede kullanıldığı bilinmektedir. Arkeolog Elmas KAYA ve araştırmacı Süleyman NAVDAR tarafından yapılan ön araştırma ve çalışmaya göre kale, mevcut durumuyla dış kale, iç kale ve çekirdek kale denen kule şeklinde olmak üzere üç bölümden oluştuğu, iç kale ve kalenin çekirdeği dış kaleye oranla daha yüksekte ve ulaşımı zor olan bir kayalık üzerinde inşa edildiği belirtildi.

 

 

     Bunun yanında mevcut haliyle Bizans ve Osmanlı döneminde iskan görmüş olduğu anlaşıldığını belirten arkeolog Kaya; “ Kalenin tarihinin daha eskiye gidip gitmediğini anlamak için bilimsel kazı çalışmalarının yapılası gerekmektedir. Kazı çalışmaları yapıldığında kalenin yapılış ve evreleri ile ilgili gerçek tarihinin ortaya çıkacağı kesindir dedi.

 

 

     Konu ile ilgili gerekli araştırmalar ve çalışmaların en kısa zamanda yapılacağını belirten başkan Hekimoğlu; “ Bu güne kadar bu tarihi kıymetin değeri bilinmemiş ve en ufak çalışmada dahi bulunulmamış. Yapılış tarihini dahi ortaya çıkarmak için hiçbir gayret gösterilmeyen ve  yıllarca övündüğümüz Ciha (Kale)Tepesini artık gün yüzüne çıkarıyoruz. Gerek arkeolojik çalışmalarla gerekse kalenin siluetini ortaya çıkararak yapılacak çalışmalar neticesinde tescilini de yapıp, kaleyi turizme kazandırma gayretindeyiz” dedi.


Paylas

About The Author

Leave A Response