Wednesday 24th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ÇKUNİ FELUKA

Rekare 25 Temmuz 2011 AKIN Yorum yok ÇKUNİ FELUKA

 

Sevgili Arhavililer değerli dostlar nihayet seçim bitti. Halkın ne istediği ortaya çıktı gürulti,mğoini tkoyini  derken  na ivi divu. Herkese hayırlı olsun,kazanan memleket olsun..her  şey güzel olsun.

Bu saatten sonra yorum yapmak sanırım biraz mide bulandırır o nedenle biz  işimize bakalım..Zaten tilifizyonda, radyoda yorum dinlemekten bıktınız üstüne bizde yorum yapmaya kalkarsak bu iş cacık olur.Benim partim senin partin onun partisi en büyük parti ekmek partisi..Bu işlerde herkes kendi çıkarına bakıyor ,gerisi yalan..Bu seçimde en ilginç olanı  bence cezaevinden bayağı millet vekili çıkmasıydı.Meclisi oraya mı toplasalar o kadar adamı getirmektense.. diye insan düşünmüyor değil..

Biz gelelim asıl meseleye şu HES meselesi ne olacak? Var mı pozitif yönde bir gelişme  yoksa kaval hep aynı  çalıyor da biz nefesi boşa mı üflüyoruz. İşim nedeni ile zaman zaman Türkiye yi baştan sona  gezme imkanı buluyorum ve bu seyahatlerim esnasında  bir çok HES projesinin uygulandığı alanı gördüm dehşete kapıldım..insan oğlunun bu hırsı ve açlığı karşısında zavallı tabiat ne yapsın..

Şimdi AK Parti hükümeti işi inada bindirir ve bu projeleri uygularsa ARHAVİNİN hali ne olacak..O derlerde can suyu diye bırakılan suda çok af edersiniz mundi var ibonen..o kadarcık suda ğorko bile yaşamaz..kaldı ki bu su zaten buharlaşır gider.Bir kurbağa bile duş alamaz.

Eee ne yapacağız şimdi..ne olacak.bir inatlaşmaya mı kurban gidecek dereler,bir siyasi akımın yaptığımız her şey doğrudur mantığına yenik mi düşecek..merak ediyorum ne olacak?

Bu olayı protesto etmekte riskli oldu vallahi ,hani bunları yazıyoruz diye karakola ifadeye çağırırlar diye de tırsıyorum açıkçası..bir bakmışsınız HESRENEKON adı altında yeni bir dava başlatırlar al başına belayı. Gel de  anlat ! deredir ,tepedir ,ağaçtır.. kim takar bizi..basılmamış kitabın beyindeki düşüncenin imha edilebildiği ortamda neler olmaz ki..

İSTAD ın düzenlemiş olduğu bahar şenliği gecesinde AYLA kardeşimizle bir skeç hazırlayıp ufaktan bir dokundurduk meseleye bayağıda ses getirmiş.İSTAD derneği de kurulduğu günden bu güne bence en iyi duruşunu sergiledi..EVET KARŞIYIZ TABİATIMIZIN YOK OLMASINA SEYİRCİ KALAMAYIZ.Başka yolla üretsinler elektriği…gerekirse  daha az tüketelim..ben gaz lambasına razıyım..özlemiştim zaten.

Tam dört sene önce buna benzer bir makale yazmıştım buna istinaden bir arkadaşım beni arayıp tebrik etmiş Türkiye’deki bazı doğa katliamı fotoğraflarını   mail olarak göndermiş moralimi tamamen çökertmişti.Biz Arhavililer neden toplumsal konularda bir birlik ve ortak düşünceye sahip olamıyoruz hep merak etmişimdir.Gerçek apaçık ortada bu hesler  bizim derlerin köylerin dengesini alt üst edecek bunun neyini tartışıyoruz anlamadım  ki.Senin köyünde ağaç kalmazsa dere kalmazsa doğa kalmazsa köy neye yarar,Arhavi neye yarar. Beton her yerde var önemli olan yeşili doğayı korumak değil mi?  Biz neden bu konuda fikirdaş olamıyoruz?

ŞİMDİ ARHAVİ İNSANI İLE İLGİLİ BİR ABİMİN ANLATTIĞI KISA HİKAYEYİ AKTARIYORUM ,GEREKEN MESAJI İÇİNDEN SİZ ALIRSINIZ.

BODRUMDA BİR OTEL İNŞAATI ŞANTİYESİNDE ÇALIŞAN ARHAVİLİ HEMŞERİLERUM KENDİ İMKANLARIYLA İNŞAATAN ARTAN  AĞAÇLARDAN  BİR KAYIK  İNŞA EDERLER VE YÜZDÜRMEYİ BAŞARIRLAR,KAYIK DERKEN BİLDİĞUMUZ BİZUM LAZ TAKASİ..İMKANSIZLIKLAR İÇİNDE  YAPILAN BU ÇALIŞMAYA TÜRKİYENİN TANINMIŞ MİMARLARINDAN BİRİ .. YAHU SİZ ARHAVİLİLER ÇOK MÜKEMMEL İNSANLARSINIZ ÇOK BECERİKLİSİNİZ VS. BİR TON ÖVGÜ YAĞDIRIR HATTA DERKİ SİZ BU KAYIKLA OKYANUSU BİLE AŞARSINIZ…BOŞUNA SİZE LAZ DEMİYORLAR..VS .VS.

BU SÖZÜN ÜZERİNE BENİM TEYZE OĞLU ŞENOL AYDIN  YANILIYORSUNUZ MİMAR BEY DİYE SÖZE KARIŞIR…BU DÖRT ARHAVİLİ LAZ DENİZE AÇILDIKTAN 10 DK SONRA BİR DENİZ MİLİ BİLE GİTMEDEN KAYIĞI BATIRIRLAR..

MİMAR ŞAŞIRIR NEDEN? DİYE SORAR..

CEVAP ŞUDUR..DENİZE AÇILDIKTAN  BEŞ DAKİKA SONRA ARALARINDA TARTIŞMA BAŞLAR; BEN KAPTANIM , SEN KAPTAN OLAMAZSIN,O KAPTAN OLSUN ,O YAPAMAZ KAPTANLUK BANA YAKIŞIR VS..SONRA DA SİNİRLENİRLER BİRBİRLERİNE GİRERLER.. KAYIĞI DA DENİZİN ORTASINDA YAKARLAR ..YÜZEREK GERİ GELİRLER..

Bu yaşanmış hikayenin üzerine sanırım bir şey daha yazmaya gerek yok..

SEVGİ VE SAYGILARIMLA..

akin.gulhan@hotmail.com

 


Paylas

About The Author

Leave A Response