Friday 14th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

PİLAGETLİLER ” HES İSTEMİYORUZ” DİYE HAYKIRDI

 

Arhavi’deki Çarmıklı Kültür Merkezi’nde yapılmak istenen toplantıya, Artvin İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ÇED Planlama Şube Müdür vekili Cemal Doğan, Çevre ve Orman Bakanlığı temsilcisi Abidin Keçeci, Jeoloji Mühendisi Türkan Durgun, Çevre Mühendisi Tuba Dinç, DSİ Çoruh Projeleri 26 Bölge Müdürlüğünü temsilen Ali Şanlı, HES projesini gerçekleştirecek AB Enerji, Üretim Ltd. Şti. temsilcisi Nafiz Kurdoğlu ve projeyi hazırlayan firma temsilcileri katıldı.

Toplantı öncesi Çarmıklı Kültür Merkezi önüne gelen Balıklı ve Ulukent köylülerinden oluşan yaklaşık 300 kişi, salon önünde eylem yaptı. “Derelerimiz özgür akacak”, “Köyümüzde HES istemiyoruz” sloganlarını atan köylüler adına emekli öğretmen Hasan Algül açıklama yaptı.

 

Yaşam alanlarını yok etmek isteyen yetkililere ve HES şirketine sözlerini söylemek için toplandıklarını söyleyen Algül şunları söyledi: “Şirin ilçemiz Arhavi’ye düşen HES sayısı şimdilik 16 adet ve birde büyük baraj projesi vardır. Bu 17 HES projesi içinde olan Kapistre Çayı’nın, Sevail Deresi ve Üçırmak Deresi kolları üzerinde AB Enerji Elektrik Üretim Ltd. Şti. tarafından yapılması planlanan 4.45 MwM/4.34 MWe Saka1–11 Regülatörü ve HES projesinin tanıtımını yapmak üzere geldiler. Biz Arhavililer bu HES projesini, kesinlikle kabul etmiyoruz ve hayır diyoruz.”

Afet bölgesi ilan edilen, heyelanlı bölgede HES projesine neden izin verildiğini soran Hasan Algül, yüzlerce evin gerek çalışmalar ve gerekse patlatmalar sonucu hasar göreceğini belirtti. Çayın en önemli gelir kaynakları olduğuna vurgu yapan Algül, dere yataklarına yapılacak HES’lerin çay tarımını bitireceğini söyledi.

Tünel yapımı için patlatılacak dinamitler yüzünden yeraltı sularının kaybolacağını ve ileride HES’de biriken sularını şirketten para ödeyerek satın almak zorunda kalacaklarını ifade eden Algül, “HES’çi şirket alanı 49 yıllığına kiralayacak ve söz konusu alan üzerinde vatandaş hak iddia edemeyecek. Dere yatağına şu an akan suyun % 10’unu bırakacaklar, bu da derenin kuruması anlamına gelecek. Balıklı köylülerinin arazileri tünel ve yollar bahane edilerek kamulaştırılarak ucuz bedelle köylünün elinden alınacak. Tünellerden çıkacak hafriyatı dere yataklarına boşaltacaklar ve binlerce ağacı kesecekler ve doğayı katledecekler” şeklinde konuştu.

Algül, HES projesine Balıklı ve Ulukent köylülerinin karşı olduklarını ve izin vermeyeceklerini vurguladı.

Salonda bulunan 15 kişiye ÇED bilgilendirmesi yapmak isteyen heyet, salona giren köylüler tarafından protesto edildi.

Toplantının yapılmasını engelleyen Balıklı ve Ulukent köylüleri, toplantının yapılamadığı yönünde tutanak tutulmasının ardından salonu terk etti.

Toplantıyı yaptırmayan köylüler tulum eşliğinde halay çekerek kutlama yaptı.

 


Paylas

About The Author

Leave A Response