Wednesday 19th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ÇKUNİ KAPİTALİ-ZİM

Değerli dostlar uzun bir aradan sonra yine beraberiz .. Öncelikle beni takip eden yazılarımı okuyan herkese tekrar bir teşekkür ederek yazmaya başlayalım.Malum gündem yoğun ve bir o kadar da karışık…Hani derler ya ontaleyi do goşabğeyi..Aynen öyle..

 Yazımızın  başlığında ne yazdık? Yarı lazca yarı türkçe KAPİTALİ(ZİM) burdaki ZİM lazca ezmek anlamında.. Gerçek te böyle değil mi?..Kapitalizim adamı ezer, koçiz nana utaykumz..

Kapitalizim çalışanları  eziyor.. Hele ki Türkiye kapitalizmi ezmekten öte öldürüyor..Sonra biz ne diyoruz; günü bitti .. Yok böyle bir inanış yok böyle bir dava.. Her şeyİ Allaha havale edip de kadere sığınmak bizim dinimizde yok.Önce akıl mantık ve yüce yaradanın verdiği zekayı kullanmak var.SOMA daki olayı duyduğum anda donup kaldım ve ilk aklıma gelen  ulan dedim şimdi bu işin içinden neler çıkacak neler.. Ve çıktıda..Çıkmaya devam ediyor.. İnsanımız bu kadar mı kıymetsiz.. Bu vatan evlatlarının hiç mi değeri yok..Madem ki her şey Allah tan yanında  koruma ile niye geziyorsun.. Biri seni öldürürse ALLAH tan olmaz mı? Ölüm kader değil mi? 301 kişinin ölümüne  bazıları kader diyebilir ama ben demem. BU OLAY TEDBİRSİZLİĞİN, RANTIN, PARANIN İHMALKARLIĞIN , emekçinin kapitalizim karşısında ezilişidir..BAZILARININ BİR AKŞAM YEMEĞİ PARASINA 30 İŞ GÜNÜ ÇALIŞMAK NE DEMEK BİLİRMİSİNİZ..

Düşük maaşlı taşeron  işçi,  teknik yetersizlik ,sürekli yüksek kar politikası ve beraberinde  felaket.. Bizdeki hep aynı hikaye para kazanalım da gerisi pipa.. İnsanın kıymeti yok..Araştırmalar ne diyor bu işlerde en kötüler sıralamasında bir numarayız .Biz maden ocağı değil çay ocağı işletecek kapasitede değil iken neler yapmışız neler… Ardı arkası kesilmeyen bir kazanç musluğu devam ederken, çalışanın güvenliği için  sana para kazandıranlar için bir şeyler yapmamak acaba hangi mantığa sığar.. Ulan insan iyi süt veren ineğini bile ahırın en sıcak yerine bağlar iken emekçi çalışanın  bu kadar değersiz oluşu na ne demeli..HADİ BİR ŞAİRİN SÖZ VAR YA ANADOLUDA KADININ SOFRADA  YERİ ÖKÜZDEN SONRA GELİR, O MİSAL YANİ.. Ve olaylar sonrası yaşananlar  tam bir utanç tablosu.. Gelde ağlama kardeşim Maden ocağında içeride kaç kişi olduğunu beş gün sonra öğrenebildik giren çıkan belli değil..

Geçenlerde KANTAHOÇİTUS adında uzaylı bir arkadaş beni aradı, bilirsiniz bizim köye sık sık geldikleri için aramız iyidir severler beni, dedi ki Akin Cuma, bizim sizin gezegeni ele geçirmek gibi bir niyetimiz var idi ama bu işten vaz cayduk.. Niçun dedum.. Yahuu  dedi dünyanun çivisini sökmüşsunüz , içine etmişsinuz..Çku haşo dünya istemeyiruz diye yarı lazuri yari turkuli cevabi momçu..Vallahi dünyalı olarak  utandım…Abi gel anlaşırız bir şeyler yaparız dedim ama yemedi…Farkındamısınız  artık onlarda dünyayı sanayi çöplüğü gibi kullanmaya başladı,nerede  bozuk uçan daire ve yedek parça varsa salla gitsin yapıyorlar  dünyaya ,ayıp be kardeşim. Bir hafta önce  Amerikanın bir eyaletinde uçan daireye ait bir tampon parçası bulmuşlar ..(tofaş yada reno değil)

Uzaylının bile beğenmediği bu dünyanın  en güzel ülkesi cennet vatan TÜRKİYE  gerçekten son dönemlerde acayip şeyler yaşıyor. Allahtan tarafsız  bir kaç medya kanal ve üç beş cesur gazeteci varda gerçekleri görebiliyoruz Şimdi bu ölümlerin hesabını geride kalanların hakkını devlet nasıl karşılayacak yani adalet yerini bulacak mı?….Sorumluların ceza alması en az 5 yıl sürer diye tahmin ediyorum çünkü hukuk bizde  acayip hızlandı eskiden olsa 10 sene sürerdi..Hatta dosya kapanır dı…Suçlu kim? Kömür ;kömür nerede? Yandi bitti kül oldu ..Dosyayı  kapat rafa koy….Ondan sonra şa golaoni…

Fıkra gibi vallahi; Temel ölmüş  mezar taşına şu yazıyı yazdırmış

Hastayim hastayim dedum inanmadunuz.. Şimdi ne oldi……Maden ocağı zaten ben bittim diyor da inanan yok.. Sendikalara da yuh.. Vallahi sen kimin hakkını savunuyorsun be birader.. Hiç insan gidip bakmaz mı madene.. Hep söylüyorum; Bu ülkede düzgün işleyen tek bir mekanizma yok,varsa söyleyin bilelim..Ya denetleyen müfettişlere ne demeli..Umarın adelet yerini bulur. Adaletsiz hayat, hayat değil, ne demiş atalarımız yiğidi öldür hakkını ver…

Gelelim ikinci meseleye bu sene dünya ısısı 2 derece yükselmiş .. Ee ne oldu yani yükseldi de sırtımız mı ısındı.. Yoksa papa gemaçvesi..   Ne oldi…..Su su diyorum… Sular bitiyor ,su en kıymetli hazine vücudun bile 4/3 sudan ibaret ..Hes’ler le ilgili artık yazı yazmaktan vaz geçtim. HES te iş buldum vanacı olucam.. Ana vanaya beni koycaklar ben açıp kapatacam.

Şu Remzi Öncel hocamı da hiç anlamıyorum.. Evin ne derenin kenarında,ne de suyun dereden,ne balık çiftliğin var ne de değirmenin, sana ne hesten .. Senin gibi bir avuç cesur insan çevreye duyarlı oluyor da ne oluyor sanki.. Onca düşman kazanıyorsunuz.. Bu işe öyle sarıldınız  ki nasıl olsa ” bir avuç cesur insan” bu işi yapıyor deyip milleti çevre duyarlılığı konusunda tembelleştirdiniz.. Oturun oturduğunuz yerde…. Mis gibi eviniz var.. Bahçede suyunuz akıyor.. Kuşlar cıvıl cıvıl ötüyor..ARHAVİ  ile ilgili hayırlı bir şey var ise zaten zenginlerimiz ve yüce devlet büyüklerimiz elinden geleni ardına koymuyor (!) Siz ne  diye kendinizi yorarsınız ki..Bakın  etrafınıza, sizi seyrediyorlar..Sanki bu su, bu dere, bu vadi  onların suyu değilmiş gibi..

Neyse, sizce Cumhurbaşkanı kim olacak ?  Bana sorarsanız,  benim her zamanki adayım ZEKİ.. Yani Arhavinin en akılı adamı . Zeki, gayet iyi bu ülkeyi yönetir.. Ben şahidim ve kefilim.. NE  YANİ, ZEKİ ÖNÜNE KONAN HER DOSYAYA  HEE  TAMAMDUR DİYEMEYECEK KADAR ACİZ BİRİSİ Mİ? KESİNLİKLE  NAYIR. Zaten bu ülke cum baba olmak  öyle çokta zor iş değil , noter hizmeti verme konusunda hiçte zor değil..Siz gülün gülün.. Akıllı diye seçtiklerinizden  ne gördünüz ki.. Aslıda bu ülkeyi vereceksin NİZAM-REMZİYE-ZEKİ -KEMAL DÖRTLÜSÜNE bak bakalım neler oluyor.. ama imkan yok.REMZİYE YAŞASAYDI KADINDAN VE AİLEDEN SORUMLU BAKAN OLURDU..KEMAL DIŞ İŞLERİ BAKANI .. ÖRNEĞİN AVRUPADAN BİR DEVLET BÜYÜĞÜ GELSE NE DERDİ ONA YÜRRÜÜÜÜ GÖ…Ş ADAMMISIN..

Seçimleri unuttuğumu sanmayın .. Yahu sandıkta ki oy pusulasını üç kerede yanlış sayan tek ülke vatandaşı bizde yaşıyor her halde.. Böyle  seçim mi olur, böyle sayım mı olur..Detaya inmeye gerek yok .. Oy pusulasını sayamayan ve not alıp yüksek seçim kuruluna iletemeyen adamın sandık başında işi ne .. Bu adam koyun bile güdemez iken ne işi var orda .. Heşo vareni cumalepe.. Seçimlerde en komik olanda muhtarlık çekişmeleri idi ulan her gün küfür edilen bir makam için insan insanı öldürür mü? .. Yaklaşık ülke çapında 10 kişi muhtarlık yüzünden rahmetli oldu..İşte ülkedeki acı  tablo..

Bu arada lütfen muhtarıma lütfen  küfretmeyin.. Yeni  mahalle muhtarım değerli kardeşim CENGİZ KURTOĞLU.. AKP ekibini başta UFUK YILDIZ olmak üzere tebrik ediyorum.. Sayın Belediye Başkanımıza da tekrar  başarılar diliyorum..Umarım daha güzel yarınlar memleket için hizmetler devam eder..CHP ekibi de sanırım  bu seçim sonrası iyi bir öz eleştiri yapıp vaziyeti düzeltir..Yoksa durum vahim. ..

Az kalsın unutuyorduk  .. Bu cemaatle devlet arasındaki çekişme ne olacak diye sorarsanız vallahi hiç bir şey söyleyemem onları devletin kademelerine yerleştiren ne istediysek yaptık diyenlere sormalı.

Mektubumu burada noktalarken

tüm güzellikler sizinle olsun değerli dostlar..Unutmayalım siyaset dostlukları bozar ama siyasetçiler yoluna devam eder.. Biz dost kalalım yağmurlarda ıslanalım ,sisler gelinliğimiz olsun,çay tarlasında yatalım ,ağaçlara tırmanalım,bol lahana yiyelim,sevelim sevilelim.

Doğamızı koruyalım.

Unutmayın dünya bir gün lazlara kalacak (uzaylı söyledi)

Sevgi saygılarımla…


Paylas

About The Author

Comments are closed.