Wednesday 19th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

DERESİ OLMAYAN BİR ÇİFTEKÖPRÜ

    

     Arhavi’yi Arhavi yapan en büyük özellik doğasının güzelliğidir.. Bu konuda tartışabileceğimiz şey ise bu güzelliklerin kıymetini biliyor muyuz ve gelecek kuşaklara bu yapıyı taşımak için Arhavi’liler olarak, vatandaş olarak görevimizi yapıyor muyuz. 

     Son günlerde ilçemiz gündemine oturan HES projeleri ile ilgili tartışmalarda bizce kendimize sormamız gereken önemli sorular  başında bunlar geliyor.

     Birkaç gün öncesi yüksek tepelere kar düşünce şöyle bir köy turu yapmak istedim. Önce Arılı ve sonrasında Ortacalar köyüne uzandım. İlçemizin bütün köyleri çok güzel fakat  nedense beni hep Arılı, Küçükköy, Başköy ve Ortacalar çekip durmuştur. Ağaç dallarına ve henüz açmakta olan yapraklara kar tanelerinin bir yapay çiçek şekli ile sarılıp bize poz vermelerini izledim.

    Arılı köyünün farklı otantik dokusu kendini hemen hissettiriyor.. Köyün bir yamacından Kamilet Vadisine saatlerce bakıp durdum. Ve yüksek sesle düşündüm o an “Atalarımızın kanlarını döküp bizlere..torunlarına bıraktığı bu doğayı şimdi bizler üç-beş kuruş para kazanacak diye HES cilere mi bırakacağız..Bizi biz yapan bu eşsiz doğal güzelliğin kıymetini bu kadar  mı biliyoruz..Dedelerimiz bunun için mi canlarını  verdiler ..”  diye.

    Allahım kabus bu dedim.. Bize diyorlar ki gidin buradan ..Gidin köylerinizden… Biz sizin derelerden para kazanacağız…Hadi buradan defolun diyorlar ..

    Deresiz bir Mençunayı, deresiz bir Çite Köprüyü, Kamilet  Vadisini biz ne yapacağız ..sorarım herkese..

    Beyler ya aklımızı başımıza toplayalım..

    Ya da köylüyü, Arhavi’liyi, vatan toprağına ve suyuna sahip çıkan her T.C. vatandaşını toplayalım bu adamların başına..

    Sağlıcakla kalın..


Paylas

About The Author

Leave A Response