Wednesday 24th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

” DIŞ MİHRAKLAR”, İSTANBUL’DA, MNG HOLDİNG ÖNÜNDE DERELERİ İÇİN HAYKIRDI..

mngönüeylemvideo-1

Arhavi Doğa Koruma Platformu, Arhavi dereleri üzerindeki hidroelektrik santrali (HES)  projelerini protesto etme amacıyla İstanbul – Mecidiyeköy’de bulunan MNG Holding binası önünde eylem yaptı.

Özellikle Arhavi Belediyesi’nin “İş Adamlarımıza Sahip Çıkıyoruz “adı ile Arhavi ilçesinde yaptığı basın açıklamasında,  memleketine sahip çıkan gurbetçiler için “Dış Mihraklar” yakıştırmasına tepki gösteren Arhavililer,  “Arhavi kimliğini hatırlatmaya gidiyoruz” diyerek bir araya geldi. MNG Holding binası önünde okunan basın açıklamasında Arhavi dereleri üzerinde 14 ayrı HES projesi olduğuna ve MNG firmasının bu projelerin yolunu açmaya çalıştığına dikkat çekildi.
Arhavi Doğa Koruma Platformu üyeleri, MNG firmasının Kavak HES projesinde hileli ÇED raporu hazırladığını, Kamilet Vadisi’ne plansız ve izinsiz HES yoşu başlattıklarını belirterek “Uyardık dinlemedi, Arhavili kimliğini hatırlattık duymadı! Eylem yaptık, Arhaviliyi bölmeye kalktı! Savaş döneminde geçerli olan Acele Kamulaştırma Kanunu’ndan yararlanarak Bakanlar Kurulu kararıyla Arhavili vatandaşların elinden arazisini zorla almaya kalktı. Ancak tüm bunlara engel olduk.” denildi.
Rize İdare Mahkemesi’nin Kavak HES projesinin ÇED raporunun iptal edilmesini gerekçe göstererek proje ile ilgili orman izinlerinin de iptal edilmesi gerektiğine dair karar verdiğini hatırlatan platform üyeleri, “Ancak hilede sınır tanımayan MNG, Rize İdare Mahkemesi’nin kararına rağmen sözde iyileştirme yaparak, küçük bazı değişiklikler ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yeni bir ÇED raporu sundu. Bakanlık, yasa gereği 21 kişilik komisyonun kararıyla verilmesi gereken ÇED nihai kararını ikisi firma yetkilisi, ikisi ÇED Genel Müdürlük yetkilisi olmak üzere dört kişilik bir komisyonun kararıyla verdi. Usulsüz ve kanunsuz Nihai ÇED raporuna yaptığımız itiraz ise henüz sonuçlanmadı.” açıklamasında bulundu.

Basın açıklamasının sonunda MNG Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nazif Günal’a Arhavi derelerine sahip çıkmas çağrısında bulunularak, “Biz bu derelerde yüzmeyi, doğaya sahip çıkmayı, insan olmayı öğrendik. Bir an önce bu katliam projelerini durdur. Arhavi halkı olarak HES istemiyoruz ve derelerimizin ve değerlerimizin yok edilmesine göz yummayacağız.” denildi.

Fotoğraflar: Pembegül Gökçek

mngisteylem-7-a

mngisteylem-6-a

mngisteylem-4-a

mngisteylem-1-a

mngisteylem-5a


Paylas

About The Author

Comments are closed.