Monday 26th February 2024,
Arhavi – Arhavizyon

“DOĞA SÖMÜRÜSÜNE KARŞI ÇIKMAK, İNSANLIK GÖREVİDİR”

Konaklı Köyünde kurulan “ Doğa Direniş Evi “nde Ramazan ayının son gününde bir iftar yemeği verildi.  Özgürlük ve Demokrasi Partisi Genel Başkanı Alper Taş’ın da yer aldığı yemeğe, Konaklı Köyü ve civar köylerden de yoğun ilgi vardı.

Öncesinde HES çalışmalarının yapıldığı alanı gezen Taş, bu mücadelenin yetersiz olduğundan  şikayet edenler var. Doğrudur fakat unutmayın tüm bu direnişi öncelikle insan olduğumuz için veriyoruz. Olayın siyasetle yürütülmesini istemiyoruz fakat karşımızdaki katliamın, doğa sömürüsünün siyasi olduğunu da unutmayalım.

Bir siyaset var, sermayeye sırtını dayamış ve suyu ona satıyor, karşısında bizler varız, suyu toplumsal yarar sağlayacak şekilde kullanalım diyoruz.

Zaten bu derenin , bizim olan bu derenin suyunu yıllardır kullandınız. Bedava kullandınız, fakat eğer bu HES ler yapılırsa artık bu suya para ödemek zorunda kalacaksınız. Önümüzdeki yıllarda artık savaşlar su savaşları olacak. Onun için burada bu direnişi başlatan arkadaşları kutluyorum.

Bizlerin önce insan olarak , isteniyorsa da siyasi kimliğinizle her zaman yanınızda olduğumuz bilmenizi istiyorum “ dedi.

Rize’nin Pazar ilçesinden olan ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, Konaklı Köyündeki direniş evinde verilen iftar yemeği sonrası Arhavi Doğa Koruma Platformu üyesi  Akif Uyanık’tan da gelinen süreçte yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Köylüler adına konuşan Hilmi Takaz ise, “bu köyde yaşayan fakat Arhavi’de olmayan bizim gibi insanlarının kalbinin, burada, bizim yerimize mücadele veren dostlarla attığını unutmasınlar. Onlarla gurur duyuyoruz. Bu inanç ve mücadele gücü mutlaka başarıyı yakalayacaktır” diyerek moral verdi.

Gece, ardından söylenen şarkılar ve oynanan horon ile sona erdi.

IMG_3377-a

IMG_3379-a

IMG_3384-a

IMG_3385-a

IMG_3390-a


Paylas

About The Author

Comments are closed.