Monday 24th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

İŞTEN ATILMALARINI, BİR BASIN AÇIKLAMASI İLE PROTESTO ETTİLER

Bilindiği gibi ilçemizde yapılması düşünülen MNG şirketine ait  Kavak Hes projesinde yasa dışı köprü için yapılan gösteriye katılan özel çay fabrikası işçileri Osman Duman ile Aytaç Yılmaz, işyerinden izin almadan ayrıldıkları gerekçesiyle on gün önce işten çıkarılmışlardı.

Bu durumu çay fabrikası önünde toplanan bölge halkı ve işten çıkarılan işçiler bir basın açıklaması yaparak protesto ettiler.

Konaklı ve Kemerköprü köyleri arasında bulunan Cihani Deresi üzerinde geçen yıl yapımına başlanan 14 megavatlık Kavak HES için enerji şirketince  dere üzerine inşa edilen ve kaçak olduğu ortaya çıkan köprünün kaldırılması için, Arhavi Doğa koruma Platformu üyeleri ve kurdukları çadırda nöbet tutan yöre sakinleri,  10 gün önce taş koyarak trafiğe kapatmışlardı.

HES çalışanları ile bölge halkı arasında çıkan arbedede 2 gazeteci de yaralanmış ve olaylar üzerine çalıştığı fabrikadan eylemin yapıldığı alana giden Osman Duman ve kadın işçi Aytaç Yılmaz, işyerinden izinsiz ayrıldıkları gerekçesiyle işten çıkarılmışlardı.

Bugün iki işçinin işten çıkarılmasını protesto amacıyla jandarma ekiplerinin de güvenlik önlemi aldığı çay fabrikası önünde toplanan yaklaşık 100 kişi işletme aleyhine sloganlar attı.

Burada açıklamada bulunan işten çıkartılan işçilerden Osman Duman, bölgede yapılan HES’e karşı çıkan köylülerin mücadelesine destek verdikleri için işten çıkarıldıklarını belirterek şunları söyledi:

“Bu olaydan önce de haklarımız gasp ediliyordu. Bu duruma sessiz kalmadığımız için fabrika yönetimi tarafından hedef olarak görüldük. Ne emeğe, ne de emekçiye saygı var. Emek en yüce değerdir ve ayaklar altına alınamaz. Sermaye topraklarımız üzerinde kendini egemen kılamaz. İşçilik onurlu bir meslektir. Hiçbir işçi, yaşamını, çayını, suyunu, köyünü savunan halka destek verdi diye işte kovulamaz. Biz asla fabrikaya dönmeyeceğiz ve çalışmayacağız. İşçilerin olmadığı yerde bu fabrika da olmayacaktır. Yasal ve toplumsal mücadelemiz sonuna kadar devam edecek.” Eyleme katılanlar, işten atılan işçilerin yanında olduklarını ifade etti. Grup daha sonra sloganlar atarak fabrika önünden ayrıldı.

Çay Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Şadi Yıldırım ise, işten çıkarılan işçilerin daha önce de disiplinsiz hareketlerde bulundukları gerekçesiyle uyarıldıklarını iddia ederek, mesai saatinde işlerini bırakarak fabrika sahasından ayrılmaları nedeniyle işten çıkarıldıklarını söyledi.

IMG_3371-3-a

IMG_3362-2-a

IMG_3365-1-a


Paylas

About The Author

Comments are closed.