Friday 19th April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ARHAVİ DOĞAYI KORUMA PLATFORMU KURULDU

 

2 Nisan 2011 tarihinde yapılan bir toplantıda İlçemiz derelerinde kurulması düşünülen HES lere karşı mücadele edecek  ARHAVİ DOĞAYI KORUMA PLATFORMU oluşturuldu..

Uzun zamandır kuruluş çalışması yapılan bu platformun asıl amacının, sadece Arhavi’deki HES lere karşı değil, doğanın korunması , mahalle ve köylerde insanlarımızın çevre mücadelesini de desteklemek olduğu vurgulandı. Önümüzdeki hafta içinde yapılacak eylemler için bir yol haritası oluşturacak olan bu platforma onun için böyle bir adı uygun gördüklerini söyleyen yetkililer Arhavideki tüm yaşam alanlarında öncelikle orda yaşayan insanların söz sahibi olabileceği noktasından hareket ettiklerini söylediler.

Platform meclisinin oluşumu için yapılan toplantıya yoğun ilginin olması ve gelen tüm kişi ve kurumların Arhavi’de yapılan tüm HESlere karşı olduğunu belirtmesi ve 14 muhtarın bu çalışmada aktif görev istemesi Arhavi de HES ler konusunda mücadelenin diğer ilçelere göre daha tepkili geçeceğini gösteriyor.

 


Arhavi Turizm Derneği Başkanı Refik Lakerta’nın başkanlığında yapılan toplantıda yapılması düşünülen HESler konusunda Hasan Özkazanc’ın geniş bilgiler sunmasının yanında gelen kişilere de söz hakkı verilmesi ve bazı farklı ve de renklı konuşmaların yapılması dikkat çekti.

Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu ve Artvin eski milletvekili Yüksel Çorbacıoğlu’nun da katıldığı toplantıda bazı konuşmacılar platformun yasallık çizgisi ile birlikte meşru hak mücadele çizgisinde de eylem yapması gerektiğini belirtiler.

Belediye başkanı Coşkun Hekimoğlu “ Bu platformun duruşunun Arhavi’deki HESler konusunda belirleyici bir rol oynayacağını düşündüğünü ve ferdi olarak kendisinin de HESlere karşı olduğunu “ söyledi.

Turizm derneği başkanı Refik Lakerta ; Arhavi’de eko turizmden bahseden herkesin HESlerin karşısında olması gerektiği belirterek, bir çok alternatif projelerin acilen yaşama geçirilmesini istedi.


Yine turizm derneği yönetiminden Mehmet Remzi Öncel söz alarak “ Bazı kışılerin bazı bölgeler için heslere karşı olduğu, bazı yerlerde karşı olmadığı veya heslerin yapısı ile ilgili efendim şu şekilde olursa niye olmasın, veya mücadelede geç kalındığı şekli ile konuşup HESlere karşı olan mücadeleyi kırma eğiliminde olduğunu belirterek; Kamilet vadisi için kötü olan bir HES projesi nasıl Pilaget köyü için iyi olabilir “dedi.

Söz alan Ortacalar köyü muhtarı İlhan Kekeva verilecek mücadele köyler arasında bir ayırım yapılmadan yapılmalı, bundan böyle tüm muhtar arkadaşlar dayanışma içinde olacağız diyerek HESlerin tümüne karşı olduğunu söyledi.


Arhavi Eğitim-Sen temsilcileri HESlerin asıl amacının elektrik üretimi olmadığını, tüm bu projelerin arkasında suyun kullanım hakkının vatandaşlardan alınması ve onun metalaştırılması olduğunu belirtiler. Hopa Eğitim Sen’den gelen temsilciler ise halkın mücadelesinin meşru hak olduğunu belirterek; şimdiye kadar yasal kazanımların halk tarafından değil yönetenler tarafından çiğnendiğini söylediler.

Toplantının sonunda söz alan Yüksel Çorbacıoğlu “ Su bazıları için bir para kaynağı olarak görülebilir fakat su halk için bir yaşam kaynağıdır” diyerek Arhavi Belediye Başkanını platform yönetim kadrosunda görmek istediğini ve bununda bir öneri olduğunu söyledi.

Türk Eğitim Sen “tüm derelerimiz yok edildiği bir projenin arkasında hiçbir eğitimci arkadaşın olamayacağını belirterek bu platformu desteklediklerini” belirtti.

Arhavi Doğayı Koruma Platformu önümüzdeki hafta içinde çalışmalarla ilgili geniş bir basın açıklaması yapacağını belirterek bu konuda halkın desteğini ve tüm örgütlerin birlikte hareket etmesi gereğini vurgulayarak toplantıyı sonlandırdı.


 


Paylas

About The Author

Leave A Response