Monday 24th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

DÜNYADA BİR İLK; BELEDİYE ŞEHRİN GÖBEĞİNE KURULACAK HES’E İMAR İZNİ VERDİ.

Arhavi Belediyesi meclis üyelerinin olağanüstü toplantısında dünyada eşi benzeri olmayan bir ilke imza atıldı. AKP li meclis üyeleri ve belediye başkanının oyları ile şehrin göbeğine HES santrali kurulması için imar değişikliğine gidilmesi kararı alındı.

Kavak HES projesi, örneği başka hiçbir yerde bulunmayan ve  bir kasabanın imar alanı içerisini de kapsayacak şekilde projelendirilmiş  ve  3 metre çapındaki Cebri Boru inşaatı ile  Arhavi Belediyesi imar alanı sınırları içerisinde bulunan Cumhuriyet Mahallesinin yerleşim alanlarını  adeta bıçakla keser gibi ortadan ikiye bölecek olan bir proje olup, bu yönü ile şehir ve bölge planlama ilkelerinin en basit prensiplerine aykırı bir proje niteliğinde olmasına rağmen AKP li meclis üyeleri adına konuşan Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu “Bize göre yasal bir engel yok, ÇED raporunu almışlar , biz HESin teknik durumunu tartışmıyor, imar durumunu tartışıyoruz. İnsanlar zaten derelere soba borularını atıyor veya bir şekilde kirletiyorlar, aslında imar durumundan önce bu durumun konuşulması gerekir diyerek, ilgili kuruluşlardan da yapılacak HESin görsel kirliliği olmayacağı yanıtını aldık” diyerek imar değişikliği kararı için oylamaya geçildi.

CHP li meclis üyeleri adına konuşan Tevfik Erçiçek ise, istenilen imar değişikliğinde  kamu yararının olmadığına inandıklarını  belirterek, metin haline getirdikleri ortak kararı meclis üyelerine okudular. Ve CHP olarak imar değişikliği talebini toplu halde reddettiler.

Bu arada Kavak HES projesi ile ilgili olarak  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen ÇED olumlu kararının iptali talebi ile açılan ve Rize İdare Mahkemesi’nde  2013/161 esas numarası ile devam eden dava bulunmakta olup, davada bilirkişi keşfi aşamasına gelinmiş bulunuluyor.

KAVAK HES1

Murgul HES-aMurgul HES  (şehrin imarı dışında dağ yamacında kurulu)


Paylas

About The Author

Comments are closed.