Saturday 20th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

KAMİLET VADİSİNDEKİ SONDAJ YOLU YAPIMI DURDURULDU..

Yapılan yasal girişimler sonucunda Kamilet Vadisinde Taşlıkaya HES için yapılan sözde sondaj yolu inşaatı durduruldu. Taşlıkaya HES projesinin regülatör alanında sondaj yapılmak üzere “sondaj ulaşım yolu” adı altında izin alınan yol inşaatının aslında proje alanına ulaşım yolu olduğu, regülatör alanında sondaj yapılamadan da “İmar Planına Esas Jeolojk-Jeoteknik Etüt Raporu” nun hazırlanabileceği ve zaten hazırlanıp 22.08.2013 tarihinde Artvin il Çevre Ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından onandığı öğrenilip bu konudaki resmi belgeler de elde edilince, Arhavi Orman İşletme Müdürlüğü’ne yapılan yasal başvurular sonucunda, Arhavi Orman İşletme Müdürlüğü’nün yol için verilen iznin iptali için harekete geçtiği ve yol inşaatınının Kızılağaçlık mevkiinden itibaren durdurulması yönünde yapımcı firmaya bildirimde bulunulduğu yönünde duyumlar alınmıştır. Zaten Artvin Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünün etüt raporlarını onaması sonrasında yol inşaatının devam etmesi suç niteliğinde olacağı için Orman İşletme Müdürlüğü’nün de yapabileceği başka bir şey de bulunmamakta idi. Bir kaç gün içinde konu daha da netleşeceği gelen haberler arasında.

SONDAJYOLUDURDURULDU-a

Bu arada yapımcı firmanın aldığı izin dışına taşan ve Kızlağaçlık mevkiinden itibaren eski metruk orman yoluna doğru yaptığı yol hazırlıkları ve bu bölümde yaptığı kesimler tamamen yasa dışı olup, bu konuda da bugün yetkililer tarafından yapımcı firmanın uyarıldığı ve ekteki fotoğraflarda gözüken Kızılağaçlık mevkiinde yolun vardığı noktadan daha ileri bir inşaat faaliyeti yapmamaları konusunda uyarıldığı yönünde bilgiler alınmıştır.Kızılağaçlık mevkiine kadar yapılan yolda düzeltme ve yolu tamamlama işleri bir süre daha devam edeceği ve bir iki hafta sürebileceği, bu faaliyetten sonra yol inşaatının tamamen duracağı bildirildi.

Diğer taraftan imar planı olmadan ulaşım yolu yapılamayacağı ive imar planı olmadan başlatılan yol inşaatının durdurulması talebi ile açılan ve Rize idare Mahkemesinde devam eden davada yürütmeyi durdurma konusundaki talebin idarenin savunması sonrası verilemesi yönünde ara karar alınmış bulunmaktadır. Bu davada da çok yüksek bir ihtimal ile, aslında HES projesine ulaşım yolu niteliğinde olan yol inşaatının durdurulması ayrıca beklenmektedir.


Paylas

About The Author

Comments are closed.