Saturday 18th May 2024,
Arhavi – Arhavizyon

EFKAN ŞEŞEN

Rekare 09 Ocak 2017 Müzik Yorum yok EFKAN ŞEŞEN

Arhavi – Pilaget Köyünden İstanbul’a göç eden ailenin oğludur. Eğitimini İstanbul’da tamamlamıştır. Babası bir Hava Astsubayıdır. 1995 yılında, kendisi gibi müzisyen ve öğretmen olan Didar Şeşen ile evlenmiş, bu evlilik günümüze kadar sürmüştür. Didar Şeşen ile bazı albümlerde çeşitli düetler yapmıştır. Çiftin Ezgi adında bir kızı ve Sinan adında kendileri gibi müzisyen bir oğlu vardır. Şeşen, birçok şarkıcının ve sanatçının yaşam tarzı olan popüler kültürden daima uzak durmuş, mütevazı bir yaşamı seçmiştir. Sadece müziği ile anlaşılmak isteyen Şeşen, sıradan hayatına ailesi ile birlikte İstanbul ve memleketi Artvin’de devam etmiştir.

1980’li yılların gençlik harekatında yer alan Şeşen, hayatının bir kısmını, dönemin diğer benzer görüşlü gençleri gibi ceza evinde geçirmiştir. Burada, daha sonra hayatının en sevimli dostu olan ıslığı ile tanışmıştır. Yakın tarihte 2 tane ıslık albümü çıkararak Türkiye’de tek, dünyada ise bir elin parmağını geçmeyecek sayıda yapılan ıslık albümlerine bir yenisini eklemiştir.

efkansesen-1

1987 yılında Grup Yorumun solistliğini yapmaya başlamıştır. Grubun kurucu üyeleri arasında bulunup, Hilmi Yarayıcı ile birlikte grubun hafızalardan silinmeyen iki solistinden biri olmuştur. Grupta sesiyle eşlik ettiği parçalar, 1987 yılında Sıyrılıp Gelen albümünden; Güleycan, Kuşatma, 1988 Haziran’da Ölmek Zor albümünden; Berivan, Özgürlük Türküsü, Diriliş, Soluk Soluğa, Doğacak Güneş Gibi, Asker Kaçakları, Bir Dağ Türküsü, Venseremos, Çav Bella, 1989 yılındaki Cemo albümünden; Bir Oğul Büyütmelisin, Gün Ola, Düşenlere, Gün Gelir, Çağrı, 1989 Türkülerle albümünden; İnce Memed’dir.

1991 yılında gruptan ayrılıp kendi müziğini yapmaya başlamıştır. Gitar enstrümanı üzerinde yoğunlaşıp bu konuda uzmanlaşmıştır. İzleyen dönemde müzik okullarında gitar eğitimi vermiştir.

İlk albümünü 1995 yılında çıkaran Şeşen, Albümlerini Şeşen Müzik Yapım adı altında yayımlamaktadır. Ve günümüze kadar toplamda 2 ıslık albümüyle birlikte, 13 albümü bulunmaktadır. İlk solo albümü Dokuz Altı Yollarında, albüme ismini veren parça ve diğerleriyle birlikte oldukça beğeni görmüştür. Aynı yılın sonlarına doğru çıkardığı Gün Ağarırken albümünde aynı başarıyı yakaladıktan sonra, ertesi yıl Göçer Oldum albümünü piyasaya sürmüştür. 1997 yılında Merhaba isimli albümü, 1999 Gözleri Hala Çocuk, 2001 Dar Kapılar albümlerine kadar genellikle slov ve türkü tarzında parçalar yapmıştır. 2004 yılında ise Pekte Tanınmayan Karadeniz albümünde sadece Karadeniz türküleri ve Lazca parçalar seslendirmiştir. 2006 yılında Gölgeler Şehri albümünde eski albümlerin tadını vermiş, bu albümde çıkış parçası olan Dokuz Altı Yollarında parçasını yeniden seslendirmiştir. 2007’de Yüreğine albümünü piyasaya sürmüştür.

2008’de Renkler ve Islıklar adı altındaki Islık albümünü çıkardıktan sonra Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek ilk ıslık albümünü oluşturmuştur. Bu albümde dünyanın çeşitli ezgilerini kendi yorumuyla ve ıslığı ile bestelemiş, içisinde Türk, Kürt, Arap, Azeri, Ermeni, Gürcü, Bulgar, Alevi, Zaza, Kıbrıs ve diğer halk ezgilerinin yanı sıra, kendi bestesi olan Dünyanın Gözyaşları parçası bulunmaktadır.

2010 yılına gelindiğinde ise aynı isimli albümün ikincisini hazırlayarak, oldukça beğeni toplamıştır. Bu albümlerindeki parçalarında oğlu Sinan’ın gitarı eşliğinde birkaç parça seslendirmiştir. Aynı yılın sonunda Vazgeçtim isimli albümünü piyasaya sürmüştür.

Albümleri

 • 1995 “Dokuz Altı Yollarında”
 • 1995 “Gün Ağarırken”,
 • 1996 “Göçer Oldum”,
 • 1997 “Merhaba”,
 • 1999 “Gözleri Hala Çocuk” ,
 • 2001 “Dar Kapılar”,
 • 2004 “Pek de Tanınmayan Karadeniz” ,
 • 2006 “Gölgeler Şehri”,
 • 2007 “Yüreğine”,
 • 2008 “Renkler ve Islıklar”,
 • 2010 “Renkler ve Islıklar 2”
 • 2010 “Vazgeçtim”
 • 2012 “Soluk Soluğa 25 Yıl”
 • 2015 “Eski Şarkılar Yeniden”

Paylas

About The Author

Comments are closed.