Wednesday 19th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

EĞİTİM EMEKÇİSİ METİN LOKUMCU ANILDI..

Artvin’in Hopa İlçesi’nde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 31 Mayıs 2011 tarihindeki mitingi öncesinde polisin sıktığı biber gazı ile fenalaşarak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren emekli öğretmen Metin Lokumcu, ölümünün 4’üncü yılında Hopa’da anıldı.

Belediye parkında toplanan yaklaşık 500 kişilik grup ‘Katil devlet hesap verecek’ ve ‘Yaşasın Hopa direnişi, diktatörü sokak durduracak’ yazılı pankartla, “Metin’in katili Tayyip Erdoğan” sloganları atarak Metin Lokumcu’nun hayatını kaybettiği Hopa Meydanı’na yürüdü. Burada saygı duruşunda bulunan ve alana karanfil bırakan grup adına konuşan Halkevleri Hopa yöneticisi Kamil Ustabaş, 4 yıl önce Hopa’ya seçim mitingi yapmaya gelen dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’a Hopalıların, çaya, suya ve geleceklerine dokundurtmayacağı mesajı verdiğini belirterek şunları söyledi: “O gün Metin Lokumcu’yu aramızdan aldılar. Yine 2 yıl önce Gezi Parkı’nda yükselen isyanın sesi demokrasi, özgürlük ve barış talebiydi. Sokaklar hak arayanlarla özgürleşti. Copla, silahla, gazla saldırdılar. Gezi isyanında 7 can daha kaybettik. Türkiye tarihinin direnişleri bedel ödeyerek yazılıyor. Diktatörün gidişi yakın. Diktatör gitti, gidiyor. Diktatör bu sokaklardaki mücadele ile sarsılıyor. Sokak ona hesap soruyor. Diktatörün sonu hazır. Bu tarihin yaprakları diktatörlerin çöküşünü yazacak. O tarihin içerisinde Hopalıların onurlu direnişi de yer alacak.”
Grupta yer alan Kemal Çakıroğlu alanda yanında getirdiği madenci kaskı, yırtık ayakkabı, valiz ve üzerinde ‘dolar yazılı kutular ile ‘Maden gazı, TOMA gazı var’ ve ‘Hesap sorulacak’ yazılı pankartları benzin dökerek yaktı. Gruptakilerin alkışla destek verdiği Kemal Çakıroğlu, “Metin Lokumcu’nun ölümünün ardından 4 yıl geçti. Katillerin bulunamamasını protesto ediyorum” dedi.

Grup daha sonra Kemalpaşa Beldesi Dereiçi Köyü’ndeki Metin Lokumcu’nun anıt mezarını ziyaret ederek karanfil bıraktı.

Metin Lokumcunun hayatını kaybedişinin 4 yılında düzenlenen bir diğer anmaya  CHP Milletvekili Uğur Bayraktutan, Milletvekili adayı Musa Ulutaş, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, CHP Artvin İl Başkanı Yücel Kurt, ,Hopa İlçe Başkanı Adnan İskender, ilçe başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Hopa CHP İlçe seçim bürosu önünden başlayan yürüyüş ardından Cumhuriyet Meydanında toplanan grup burada Metin Lokumcu anısına karanfiller bıraktılar.

Burada bir konuşma yapan Milletvekili Uğur Bayraktutan Metin Lokumcunun ölüm haberini Yusufeli’nde aldığını, çalışmalarını bırakarak hemen Hopa’ya geldiğini ve Hopa Devlet Hastanesinde Cumhuriyet savcısı tarafından yapılan otopsiye katıldığını, otopsi raporunda da kendi imzasının bulunduğunu söyledi.

Bayraktutan konuşmasında yiğit bir eğitim emekçisini kaybettiklerini ifade ederek “O gün bu meydanda Hopa’nın yiğit insanlarına karşı bir saldırı gerçekleştirildi. Dönemin Başbakanı Erdoğan Hopa’dan sonra gittiği Trabzon’da Hopa’lılara eşkıya demişti. Bende TBMM’nde yaptığım açıklamada “Zalimin zulmüne direnmenin adı eşkıyalıksa bende eşkıyayım” demiştim.  Evet, Hopa o gün zalimin zulmüne karşı direnişin bir adresi ve Yiğit-yürekli-onurlu insan Metin Lokumcu’da sembolü olmuştur. Yüreği insanlıktan, demokrasiden, yurtseverlikten yana atan bütün insanlarımızın kalbine Metin Lokumcu ismi yazılmıştır.  Yiğit insan Metin Lokumcu’yu direnişin simgesi olan Hopa Cumhuriyet meydanından saygıyla sevgiyle bir kez daha anıyoruz. Metin Lokumcu onurumuzdur, Metin Lokumcu ölümsüzdür” dedi.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ve beraberindeki grup daha sonra Kemalpaşa beldesine giderek Dereiçi Köyünde bulunan Metin Lokumcunun mezarını ziyaret ederek, mezarına karanfiller bıraktıktan sonra Lokumcu ailesinin evine giderek aileyi ziyaret ettiler.

Haber: Hayati Akbaş

metin lokumcu anıldı-1-a

metin lokumcu anıldı-2-a

chp metin lokumcuyu andi 2-a

chp metin lokumcuyu andi -1a


Paylas

About The Author

Comments are closed.