Friday 17th May 2024,
Arhavi – Arhavizyon

EĞİTİM ŞART

rekare 23 Mart 2011 Haberler Yorum yok EĞİTİM ŞART

Her işin başında eğitim …

Yaşamımı insan eğitmekle geçirip emekli olan bir kişi olarak bu sözü çok defalar söylemişimdir. Gerçi bu sözü çoğu insan da söyler ya…

Ankara’da ki üniversite yaşamımda bir komşum vardı..Tatlı mı tatlı bir amca.. Biz 70 gençliği olarak şu insan faşist onun için kötü bir insandır, filanca kominist onun için o adam değildir derken… O tatlı amca “Böyle konuşmayın ..Dünyada kötü insan yoktur..Kötü eğitilmiş insanlar vardır” derdi. Amcayı o zamanlar anlamıyordum ama sonraki yaşamımda eğitimci kimliği ile çok iyi anladım… Her şeyden önce eğitilmiş insan kendi bedenine ve yaşamına saygı duyar ve karşısındaki insana da aynı gözle bakar…

Her şeyden önce eğitilmiş insan çevresine, doğasına sahip çıkar..Korur

Her şeyden önce eğitilmiş insan ülkesini sever ve devletin kendisi için çalıştığını  bildiği sürece ona sahip çıkar ve o ülkenin insanı olmaktan da gurur duyar..

Tüm bunları niye yazdım..

Anlatayım.

.

 

Son günlerde herkes Arhavi’de kurulması düşünülen onlarca HES le ilgili bir şeyler söylüyor. Olsun diyenler de var olmasın diyenler de..

Olmasın diyenler ezici çoğunlukta .Ve bu çoğunluk olayı her türlü önyargıdan uzak işin doğru veya yanlış noktasından ele alıp değerlendiriyor ve de dolayısı ile HES’e karşı çıkıyorlar. Mantıklı olanı da bu..

Birde falanca yerlerde olsun filanca yerde olmasın…Efendim ben şu boğazda olmasına karşıyım da falanca köydeki beni ilgilendirmez… Bu nasıl bir akıl..Anlamakta zorlanıyorum..Yani bir köy için yanlış olan bir HES projesi yine Arhavi’nin bir başka köyü için doğru mu demek istiyorsunuz… Bunun akıl ve mantıkla uyan yanı olur mu? Derenin tüm suyunu alıp %10 nunu salan bir projenin doğru bir proje olduğunu mu söylüyorsunuz..

Eğitim şart..

Efendim…İstihdam oluşacakmış ..Bu HES’ler de çalışacak insanlar olacakmış..

Yahu yaşadığım yeri yerle bir ederek, benim kullandığım suyu yok ederek o insanlar para kazanacaksa zehir zıkkım olsun onlara bu paralar… Böyle aptalca bir düşünce olur mu ? İnsanlara, dereleri yok ederek, doğayı mahvederek, kısacası o bölgedeki yaşamı yok ederek iş bulacaksınız.. Ve buna da istihdam diyeceksiniz..

Eğitim şart…

Bu arada şu günlerde Arhavi’de HES’ ler konusunda yatırımcılara yalakalık yapıp ve palazlanacak olan birkaç muhtar ve siyasetçi de çıkabilir.. Belli olmaz..

Eğitim şart..

Mehmet Remzi Öncel

 


Paylas

About The Author

Leave A Response