Monday 17th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜRLER…

Arhavi’nin ilk müzesi Dikyamaç köyünde açıldı. Dikyamaç Köyü Yaşam Tarzı müzesi  açılışına gerek yurt içinden gerekse yurt dışından ilgi oldukça fazla idi

Ve uzun yıllar atıl durumda olan Dikyamaç Köyü İlkokulu binası kullanımı kaymakamlıkça onaylandıktan sonra bugün bir köy müzesi olarak yine hizmet vermeye devam edecek.

Müze binası aslen Dikyamaç Köyünden olan ve halen İstanbul’da yaşayan işadamı Naim Özkazanç tarafımdan restore edildi.. Açılışa başta ilçe kaymakamı Bülent Bayraktar, belediye başkanı Coşkun Hekimoğlu, işadamlarımızdan  Yavuz Batum, Naim Özkazanç , Ankara Üniversitesi öğretim görevlileri Prof. Maksut Coşkun, İstanbul Üniversitesinden Prof Avni Kuru, Tiflis Üniversitesi Türkoloji Bölümü öğretim görevlileri  Keti Lortkipanidze – Nato ve Zezva Kavtaradze, sanatçı Birol Topaloğlu , siayası parti ilçe başkanları, sivil toplum örgütleri ve çevre ilçeden gelen köylü vatandaşlar katıldılar.

Açılış konuşmasında ilkönce köy muhtarı İdris Numanoğlu kısa bir konuşma yaparak bu binanın hizmete girmesinde katkısı olan herkese teşekkür etti.

İşadamı Naim Özkazanç ise “ Ben şuanda İstanbul’da ikamet ediyorum ama hiçbir zaman köyüm ile olan bağlantımı kesmedim. Çocuklarımla her vesile ile Dikyamaca geliyorum. Sizlerin de ikamet yeriniz Arhavi dışında ise gelecek nesillere lütfen köylerine sahip çıkmaları gerektiğini söyleyin. Ben ilkokulu bu köyde okudum. Çıplak ayakla evime tırmanışımı hatırlağım da duygularım bir o kadar da kabarır. Benim vatanım bu köy… Kamparna….İstanbul’da bizler misafiriz diyerek duygulu anlar yaşattı.. Daha sonra bu binanın bir çınar ağacı olduğunu, onun sulanmasının da burada yaşayan insanlara ait olduğunu söyledi. Zaten binanın fiziki yapısı dışında her şey vatandaşlar tarafından hibe edildi. Onun için bu binayı ne kadar sularsanız o kadar büyüyecektir diyerek ilgi ve alakaya teşekkür etti.

Daha sonra konuşan Belediye başkanı Coşkun Hekimoğlu Arhavi’de duyulan bir eksikliğin, bir köyde telafisi bizleri fazlası ile mutlu etmiştir. Katkısı bulunan herkese çok teşekkür ediyorum. Bu örneğin diğer işadamlarımıza ve de muhtarlarımıza da örnek olacağını umut ediyorum dedi.

Söz alan Öğretim görevlisi Prof Maksut Coşkun, “Birkaç gün önce internet ortamında arama motoruna sadece dikyamaç köyü yazdım.. Cevap olarak Türkiye’de iki adet Dikyamaç Köyü olduğunu gördüm.Daha sonra Dikyamaç Köyü Müzesi diye yazdım, direk bizim  köyü gösterdi. İşte farklılığımız.”diyerek başta Naim özkazanç vede muhtar İdris Numanoğlu’na teşekkür etti.

İlçe kaymakamı Bülent Bayraktar ise;” Böylesine bir binanın Dikyamaç Köyünde olması bizleri fazlası ile mutlu etti.Sayın valimiz bayramlaşma nedeni ile açılışa yetişemeyecek fakat daha sonra müzeyi dolaşacak. Kendileri siz değerli vatandaşlara sevgi ve selamlarını gönderdi édedi.

Kaymakamın konuşması ardından  müzenin açılışına geçildi.Etnografik eşyaların, araç ve gereçlerin sergilendiği müze önünde daha sonra horon kurularak bir aile fotoğrafı da çekildi.


Paylas

About The Author

Comments are closed.