Friday 14th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

“EMİNE BULUT CİNAYETİ ARTIK YAŞATILAN MEZALİMİN SON NOKTASIDIR..”

Artvin Baro Başkanlığı kadın cinayetleriyle ilgili basın açıklaması yayınladı. Yapılan açıklamada,” Emine Bulut cinayeti artık yaşatılan mezalimin son noktasıdır” denildi.

Artvin Barosu yayınladığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi,” Her gün bir kadının katledildiği ülkemizde, çocuğunun gözü önünde hunharca öldürülen Emine Bulut cinayeti artık yaşatılan mezalimin son noktasıdır.

Hiç bir çocuk hem de bu şekilde “anne lütfen ölme” demek zorunda bırakılmamalıdır. Bunu sağlamak toplumun her katman ve ferdinin sorumluluğu olmakla beraber bu güvenceyi sağlamak devletin yükümlülüğüdür.

Yasaların güvencesine rağmen ya5anan şiddetin sebebini algı yönetimi ile İstanbul Sözleşmesi olarak göstermek, cehalet olmayıp hastalıklı bir zihniyetin ürünüdür. İlk defa “toplumsal cinsiyet eşitliği “kavramının yer aldığı metin olan İstanbul Sözleşmesi şiddetin önlenmesinde en temel metindir.

Taraf olan devletlerin sözleşme hükümlerini uygulaması ve yükümlülüklerini yerine getirmesi şiddetin önlenmesini sağlayacaktır. Şiddetin sebebinin İstanbul Sözleşmesi olarak gösterilmesi, akılla alay edilmesi ve acziyet olmanın yanı sıra, yıllardır yapılan mücadeleler sonucu elde edilen tüm kazanımların da maksatlı olarak ortadan kaldırılmasını sağlamaya yönelik planlı bir çalışmadır.

Kadına yönelik şiddetin önlenmesine dair tüm yasal düzenlemelerde binlerce kadının kanı vardır. Biz de kanımızın son damlasına kadar bu kazanımların korunması ve uygulanması için takipçi olup mücadele edeceğiz” denildi.

Haber: Hayati Akbaş


Paylas

About The Author

Comments are closed.