Saturday 18th May 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ERGİN ÖZKAZANÇ

Rekare 09 Ocak 2017 Müzik Yorum yok ERGİN ÖZKAZANÇ

Arhavi’li olan  sanatçı 1962 yılında Giresun’un Tirebolu kazasında dünyaya geldi, Babasının mesleği gereği Tatvan’da Tuğ ilkokulunda daha sonra Ankara kurtuluş orta okulunda ve Anıttepe lisesinde orta öğrenimini tamamladı.

 Anıttepe lisesinde tanıdığı müzik hocası  Taner Solukçu sayesinde koro ile tanıştı, burada filarmoni derneğinin o senelerde düzenlemiş olduğu liseler arası koro yarışmalarında koro olarak birincilik ve ikincilik ödüllerini kazandı. Daha sonra çok sesli müzik derneğinin açmış olduğu koro sınavını kazandı ve Ankara çok sesli korosunun bir elemanı olarak ülkemizde ve başka ülkelerde koro yarışmaları ve konserlerle katıldı.

 1982-1983 yılında Ankara Devlet Konservatuarının şan bölümünün sınavını kazanarak Prof. Yalçın Davran ile şan eğitimime başladı. 1985 yılından, mezun oldu. 1989 yılına kadar her sene solo resital verdi ve sınıf konserlerine katıldı.  1989 yılında Devlet Opera ve Balesinin açmış olduğu sınavı kazanarak opera’da profesyonel sanat yaşamına başladı.

ergin-ozkazanc-1

1991 yılında ise Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı şan bölümünün Şan yüksek lisan eğitimini ( Opera nedir, nasıl bir sanattır ve Türkiye’de opera devinimleri ) adlı tezimi vererek tamamladı, yine bu dönemde Devlet Konservatuarında yarı zamanlı bölümde şan hocalığı yaptı.

2001 yılında İzmir operasına geçici görev ile gitti. Burada daha önceden de tanımış olduğum orkestra klarnet sanatçısı eşi Ferda Atay ile evlendi, iki yıl sonra eşi ile birlikte tekrar Ankara’ya döndü. 1989 yılından bu yana da İzmir ve Ankara’da hemen hemen her eserde gerek koro, gerekse solist pozisyonunda çalıştı. Halen Ankara Devlet Opera ve Balesi Tenor grubunda 1. Tenor olarak görev yapmakta.


Paylas

About The Author

Comments are closed.