Saturday 18th May 2024,
Arhavi – Arhavizyon

METİN BİLGİN

Rekare 09 Ocak 2017 Sinema Yorum yok METİN BİLGİN

1945 yılında Samsun’da doğdu.

DTCF Tiyatro Bölümünü ve sinema enstitüsünü bitirdi. Fakülteden pedegoji sertifikası aldı. AİTİA’de “Halkla İlişkiler” üstüne yüksek lisans yaptı. “Yönetim Bilimi”, “Eğiticilerin Eğitimi”, Otomasyon Projesi” seminerlerine katılarak “Üst Yönetici” sertifikası aldı.

1971 yılında İngiltere’de yapılan, çeşitli ülkelerden 26 topluluğun yer aldığı York Share tiyatro festivalin’de; DTCF olarak katıldıkları “Ayak Bacak Fabrikası” oyunundaki rolüyle en iyi 2, oyuncu seçildi.

Ankara Sanatevi, Ankara Gençlik Aktiviteleri Merkezi, Ankara Metropol ve Anadolu Sanat Merkezi’nde tiyatro kursları açıp,  tiyatro kursları verdi.

1974 yılında üç arkadaşıyla “Öncü Çocuk Tiyatrosu”nu kurdu.

metinbilgin-1

Aylık “Yapıt” adlı edebiyat-sanat dergisini yönetti (36 sayı)

“Neler Yapıyorsunuz?”, “Dalgınlar”, “Yazboz Tahtası”, “Kayıp Hayatlar”, “Ağlasak mı yoksa Gülsek mi?” adlı büyük oyunlarını ve “Beyamcamın eşeği”, “Üşengeç ile Canıtez”, “Tarladaki Hazine”, “Sokak Satıcıları” adlı çocuk oyunlarını yazdı.

Tiyatroda yaklaşık 20 oyunda oyuncu olarak görev yaptı.

1978 yılında başladığı Ankara Televizyonu Eğitim Kültür Müdürlüğü’nde 22 yl görev yaptı ve kırsal kesime yönelik 9 yıl süren (“Kamber Ağa”, “Alim Dayı”) 242 bölüm drama yazdı ve hepsinde oyuncu ve sanat yönetmeni olarak görev aldı.

Bir çok tv programında, belgeselde ve skaçlerde metin yazarlığı yaptı.

Halen Yenimahalle Konservatuarında düzenli olarak “Sahne Bilgisi” dersleri vermekte ve serbest yazar olarak çalışmaktadır.


Paylas

About The Author

Comments are closed.