Tuesday 16th April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ERZURUM’LU DAĞCILAR CEHENNEM VADİSİNE İNİŞ YAPTILAR..

Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ve DADAK Doğa Sporları İhtisas Kulübünden oluşan Dağcılar Ardanuç’a gelerek Cehennem Deresi Kanyonunu araştırdılar ve iniş yaptılar.

Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya bölümü Araştırma Görevlisi Çağlar Kıvanç Kaymaz ile Erzurum Doğa Sporları İhtisas Kulübü Başkanı Melikşah Tekin’in organize ettiği Tırmanışa Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir destek verdi.

Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya bölümü Araştırma Görevlisi Çağlar Kıvanç Kaymaz ile Erzurum Doğa Sporları İhtisas Kulübü Başkanı Melikşah Tekin araştırma ve iniş sonrası yaptıkları ortak basın açıklamasında şu ifadelere yer verdiler: “Doğal turistik kaynaklar arasında önemli bir çekiciliğe sahip olan kanyonlar dünya çapında yoğun eko turist akınına uğrayan ve doğa sporlarıyla uğraşan sporcuların yoğun ilgi gösterdikleri sahaların başında gelmektedir.

Ülkemizin önemli doğal güzellikleri arasında yer alan ve henüz yeterince tanıtılmadığı için eko turizm kapsamında beklenen ölçüde değerlendirilemeyen Cehennem Deresi Kanyonu yıllardır dikkatimizi çekmiş olup, bugün Ardanuç Belediye Başkanı Sayın Yıldırım Demir’in bizlere sunmuş olduğu imkanlar ve destekler neticesinde Erzurum DADAK Doğa Sporları İhtisas Kulübü’nün profesyonel ekibi başta DADAK Doğa Sporları ihtisas Kulübü başkanı Melikşah Tekin, Antrenör Yıldırım Beyazıt Öztürk, profesyonel Dağcılık Rehberi Mustafa Tekin, Sacit Amil, Ertuğrul Ural, Yakup Ekbiç, Gökhan Tahtacı ve Nurhak Tekin’in katılımı ile iki günlük bir keşif, araştırma ve inceleme faaliyeti gerçekleştirilmiştir. Kanyon yürüyüşü, inişi, ölçümü ve görsel kayıtların alınarak gerek dağcılık sporu için önemi gerekse eko turizm açısından değerlendirilmesi için ciddi bir adım atılmıştır.

Sonuç olarak gerçekleştirilen dağcılık faaliyeti ile Cehennem Deresi Kanyonu kaya tırmanışı ve iniş açısından oldukça uygun fiziki şartlara sahip olduğu görülmüştür.. Turizmdeki öneminin yanı sıra dağcılık ve kamp faaliyetlerinde kullanılabilecek bir sahadır. Bilimsel incelemeler neticesinde Cehennem Deresi Kanyonu’nun mevcut durumu ortaya konularak bu sahanın yeri ve önemine dikkat çekilmek istenmiş olup, yörenin kalkındırılmasında önemli bir ayağı oluşturan ekoturizm ve dağcılık faaliyetinin geliştirilmesi adına gelecekte yapılması gereken planlama için gerekli çalışmalara zemin oluşturulmak istenmiştir.

Bizlere bu imkânı sunan Ardanuç belediyesine teşekkürü bir borç biliriz”.

Haber: Hayati Akbaş

1 (20)

1 (35)

1 (37)

1 (40)


Paylas

About The Author

Comments are closed.