Tuesday 16th April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ESKİ FOTOĞRAFLARLA ARHAVİ

   

     Yaklaşık on yıllık bir dönem aralığında çekilmiş Arhavi fotoğrafları ile yine birlikteyiz. Yukarıdaki fotoğraf Foto Aile tarafından çekilip kartpostal olarak satışa sunulmuş fotoğraflardan biri. 70’li yılların başlarında çekildiğini zannediyorum. O dönemde yılbaşı veya bayram tebrik kartı olarak gönderilmek üzere çok sayıda eve alınmış olan bu fotoğraflardan birer tane saklayıp Arhavi fotoğraflarımın arasına koymuşum.

     Köylere dolmuş yapan minibüsler İnönü Bulvarından kalkıyormuş o zamanlar. Belediye hal binası yeni yapılmış, Atalay Palas ve Tuzcu oteli faaliyette, çarşıda birkaç kişi dolaşıyor oldukça sakin bir gün herhalde. Merkez Camii fotoğrafın çekildiği noktadan ağaçlar arasında ne güzel gözüküyor.

 

     Bu fotoğraf sahil yolu inşaatının yeni başladığı dönemde çekilmiş. Yani 1965 yılına ait olabilir. Çay fabrikası inşaatı yeni başlamış ve çay üretimi sahildeki baraka tipi atölyelerde yapılıyor. Tuzcuların evinin arka tarafında yarı açık atölyelerin bacaları gözüküyor. Atalay Palas ve Tuzcu Oteli inşaat halinde ve o dönemde Üst katı Ziraat Bankası olan şu andaki Özgür Otelin bulunduğu yerde ki binada bir bayrak sallanıyor. Öndeki iki binadan biri Hükümet Konağı diğeri Belediye Binası, Hopa Limanı için çakıl daha alınmadığından sahildeki duvar yapılmamış ve kayıkların yola kadar çekilmiş olduğu gözüküyor. Hükümet  ve Belediye binalarının önünde bir Atatürk büstü ve orta büyüklükte süs havuzu vardı. Bu fotoğrafta sadece yol tarafındaki duvarın az bir bölümünü görmek mümkün.

     Sahil yolu yapılmadan önce şu anda limanın olduğu yerde doğal hiçbir özelliğini yitirmemiş mükemmel bir plaj vardı. Cumhuriyet Mahallesinden birkaç aile yaya iner ve Kapise deresini asma köprü ile geçer bu plaja ulaşırdık. Kıyının ince çakıl taşları ile kaplı olduğu, üzerine çıkıp atladığımız bir çok  kaya ile dolu tertemiz bir denize sahip bu alan önce birinci sahil yolu, ardından liman inşaatı ve onun arkasından ikinci sahil yolu ve yeni liman düzenlemeleri ile o dönemden kalan tüm izleri ile yok oldu.

     Elinizde eski Arhavi fotoğrafları bulunuyorsa ve bu fotoğrafları tüm Arhavizyon okuyucuları ile paylaşmak istiyorsanız arkabis@e-kolay adresine yorumlarınızla birlikte göndermenizi istiyoruz. Bizlerde bu fotoğrafları kaynak belirterek yayımlayarak okuyucularımızla paylaşıp daha zengin bir eski Arhavi fotoğrafları arşivi oluşturmayı amaçlıyoruz. Sağlıklı, mutlu ve başarılı günler dileğiyle …Hoşça kalın

     M. Kemal Özyurt


Paylas

About The Author

Leave A Response