Tuesday 16th April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

FINDIKLI BELEDİYE BAŞKANI ÇERVATOĞLU: “ÇAY TOPLAMADA İMECE YAPACAĞIZ”

Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu, Dünya genelinde yaşanan Covit 19  salgını nedeniyle, bölgemizde kooperatif mantığı ve MECİ anlayışıyla hareket ederek çay tarımı işçisi sorununu aşmayı hedeflediklerini söyledi.

Çervatoğlu, yaptığı açıklamada,  “Çayımız Tarlada Kalmasın Birlikte Başaracağız” sloganı ile  yola çıktıklarını ifade ederek, “Ülkemizin gerek salgınlara karşı mücadeledeki direnci gerekse gelişmişlik düzeyinin ilerlemesinin temel kaynağının geleneksel tarım olduğuna inanan belediyemiz bu alanda ilgili meslek kuruluşlarıyla birlikte çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

HALKIMIZIN KATILIMINI ÖNEMSİYORUZ

Sosyal toplumcu belediyecilik anlayışıyla yönetimlere halkın katılımını önemsediklerini ifade eden Çervatoğlu, şunları aktardı:

“Bu kapsamda tüm çalışmalarımızı MECİ (İMECE) anlayışıyla sürdürmekteyiz. MECİ yardımlaşmaktır, paylaşmaktır, barıştır, kardeşliktir, üretimdir, aydınlık yarınlarımızdır, sözün, yetkinin, kararın ve iktidarın halkta olmasıdır. MECİ karşılık beklemeden insanlık adına, doğamız yararına insanlığa hizmet etmektir. MECİ birlikteliktir, herkesin ihtiyacını kolektif bir anlayışla ortak çalışma yürüterek karşılayabilmektir. Fındıklı’da MECİ daha anlamlıdır. MECİ; dünü bilip, bugünü okuyup, yarını örgütleyebilmek ve paylaşabilmektir.”

ÇAY TARIMINDA SORUNLAR YAŞANACAK

Covit 19 salgınından dolayı gerek işçilikte gerekse yarıcı bulmada bölgemizde önemli sorunlar yaşanacağını öngördüklerini dile getiren Çervatoğlu, “Geçmişte atalarımızın yaptığı gibi tüm üreticilerimizin tarlalarında üretime katılmasını arzulamaktayız ancak tarımdan geçinemeyen toprak sahipleri özellikle kentlere göç etmektedir. Bu nedenle de çay hasadı için işçi veya yarıcı (ortakçı – ürünü toplayarak gelirin yarısını alan kişi) ihtiyacı doğmaktadır. Ayrıca gençlerimizin iş bulma umuduyla metropollere göç etmeleri de ayrı bir sorun. Göç etmeyen gençlerimizin veya yurttaşlarımızın sosyal güvenlikten de yoksun kalmaları ile işsizlik sorunu başka bir dert. Belediye başkanı seçildiğinizde en çok zorlandığınız konu nedir diye sorsanız hiç tereddüt etmeden iş taleplerine cevap verememek diye yanıtlarım” dedi.

ALTI AYLIK İŞ OLANAĞI

Çay tarımı sorunlarına salgın eklenince çay hasadının yapılabilmesi için Fındıklı Ziraat Odası, Fındıklı Muhtarlar Derneği Fındıklı Kent Konseyi olarak proje geliştirdiklerini kaydeden Çervaoğlu, “Bizler öncelikle kooperatif mantığı ve MECİ anlayışıyla çaylarımızın tarlada kalmamasını sağlamak için yola çıkıyoruz. Çalışmak isteyenlere çağrı yapmaya karar verdik. Bu proje ile mevsimlik işçi olarak çalışmak isteyenlere altı aylık iş olanağı sunacağız. Öncelikle bu proje bir mevsimlik işçi pazarı değil, tam aksine ilçemizdeki işsiz genç, kadın, erkek yurttaşlarımıza altı aylığına istihdam olanağı sağlama ve çayın bahçede kalmasını önleme amacını taşımaktadır. Artvin, Rize, Trabzon ve Giresun valilerimizin bu gün yapmış oldukları açıklamayla da dışarıdan işçi getirmeyerek il içinde sorunlarımıza çözüm üreteceğimiz karar altına alınmış, ayrıca Rize İl Hıfzısıhha kurulunun almış olduğu kararlar da bizleri içeride çözüm üretmeye sevk etmiştir” dedi.

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK

İşe ihtiyacı olanlar ve çay hasadını yapabilecek olanlar başvuruda bulunacağını belirten Çervatoğlu şunları anlattı:

“Gerçekleştirecek ve ilgili kurumlarla birlikte uzmanlardan oluşan bir komisyon aracılığıyla belirleme yapılacak. Ondan sonra muhtarlarımız aracılığı ile üreticilere gidecek ve çaylarının kg birim fiyattan toplanmasını üstleneceğiz. Bu planımızı vadi vadi gerçekleştirip verimimizi arttıracağız. Çalışanlarımız altı aylık çay sezonu boyunca maksimum üç ay çalışacaktır. Geri kalan ara aylarda kurumlarımızın çeşitli hizmetlerinde görevlendirilecek ve altı aylık mevsimlik çalışması tamamlanacaktır. Bu süreçte tüm sosyal hakları sağlanacaktır. Bölgemizde çay sektöründe tüm çay fabrikalarında da maksimum altı aylık mevsimlik işçilik mevcuttur. Bizler bunu hem tarlamıza sahip çıkarak hem de işsiz gençlerimize iş olanağı sunarak gerçekleştirmeyi hedeflemekteyiz.

MECİ ZAMANI

Çay tarlada kalmayarak işsizlik sorununa kısmı çözüm ürettiklerini belirten Çervatoğlu, Çalışmak isteyen herkese iş var, ,ilgilenenleri başvuruya bekliyoruz diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak : Viçe gazetesi

manset


Paylas

About The Author

Comments are closed.