Monday 24th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

FIRTINA DERESİNDEKİ RAFTİNG TESİSLERİNE MÜHÜR VURULDU..

HES’ler , Yeşil Yol ve Cerattepe’nin ardından şimdi de Fırtına deresi üzerinde bulunan rafting ve dinlenme tesislerine mühür vuruldu..

Karadeniz bölgesi üzerinde bir şeyler planlanıyor…Yeni yağmanın işaretleri mi ?

Yıllardır faaliyet gösteren ve bölge turizminin gelişmesine katkı sunarak ekononik anlamda bölge için çok ciddi artı değer sağlayan rafting ve dinlenme tesislerinin “birden hatırlanan ” “mevzuata ” göre mühürlenmesi acaba ne oluyor sorusunu gündeme getirdi.

Rize Valisi’nin dün Ayder bölgesinde yapmış olduğu ziyarette söylediği iddia edilen ” buraları TOKİ’ye verdik” sözünün ardından birden bire yasal mevzuatların hatırlanarak tesislerin kapatılması işletmeciler tarafından tepkiyle karşılandı.

Konuyla ilgili konuştuğumuz tesis sahipleri “yıllardan beri bu bölgede hizmet veriyoruz. Vermiş olduğumuz hizmetle hem bölgeye daha çok turistin gelmesini sağlıyoruz hemde bölgemiz için çok ciddi ekonomik bir artı değer sağlıyoruz. Çalışma koşullarınımızın iyileştirilmesi , iş yerlerimizin durumlarının düzeltilmesi,ruhsat taleplerimizin yerine getirilmesi gibi beklentilerimiz var ken karşılaşmış olduğumuz bu muamaleye şaşırıyoruz. Biz burada uzun yıllardır hizmet veriyoruz. Bu mevzuat yeni mi hatırlandı ? ” diyerek tepkilerini gösterdiler..

Daha önce HES’lerle başlayan süreç, Fırtına deresinin yağmalanmasıyla devam eden süreç, Yeşil Yol ile “yol verilen” gelişmeler,Kadastro çalışmalarıyla vatandaşın atalarından gelen arazilerine el konulması, Cerattepe, Maden, Arazilerin satın alınması,Arap sermayesi vs. derken Karadeniz bölgesinin çok ciddi ve planlı bir şekilde yağmalanma sürecinin başlatılması daha çok sorunun sorulmasına ve planlanan gerçeklerin daha görünür hale gelmesine vatandaşların daha çok soru sormasına neden olmaktadır.

Fırtına Vadisi Derelerin Kardeşliği Platformu ” Amaç yaşam alanlarımızı yağma etmektir.”

Fırtına Vadisi Derelerin Kardeşliği Platformu ” Yapılan bu uygulama aslında bir başka şeyi örtmek ve ona yol açmak için yapılan uygulamadır. Yıllardır var olan hizmet ve vergi veren işletmeleri birden “mevzuat” böyle dedi diye kapatmak akla başka sorunları getirmektedir. Eğer Vali ‘nin söylediği söylenen “Ayder Toki’ye teslim” sözü doğruysa bölgede demek ki daha büyük bir proje var demektir. Büyük proje demekte yerel işletmelerin yok edilmesi buraların tekelleşmiş yatırımcılara açılması demektir. Yani yerel tesisler kapatılacak. Yerlerine dışarıdan insanlar gelip buraları ele geçirecekler. Bir başka unsurda SİT alanı olan bu bölgenin bu tesisler kullanılarak SİT alanı dışına çıkartılmasıdır. Her iki koşulda da amaç Yaşam Alanlarımızı yağmaya açmaktır..Talana açmaktır. Ve bölge insanına biçilen rol bellidir. Ya bölgenizi,evinizi,yaşam alanlarınızı terk edip gideceksiniz yada burada maraba olarak çalışacaksınız .Olayın özü budur “

Haber kaynağı:Toplum Gazetesi-Pazar

firtina-rafting-1-a


Paylas

About The Author

Comments are closed.