Saturday 20th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

GÜRCİSTAN DEVLET BAŞKANI MİHAİL SAAKAŞVİLİ MACAHEL’DE İDİ..

Ziyaretinde daha önce çifte vatandaşlık için müracaat eden 9 Türk vatandaşına vatandaşlık belgesi takdim ederek, çifte vatandaşlık konusunda 2005 yılında yaptığı çağrısını yineledi. Çifte vatandaşlık avantajlarından durumu uyan herkesin yararlanmasını istedi.

Saakaşvili, Sarp Sınır Kapısı´ndan Türkiye´ye giriş yaparak kara yoluyla Artvin´in Borçka ilçesine geldi. İlçe girişinde Artvin Vali Yardımcısı Mehmet Ali Öztürk, Borçka Kaymakamı Şakir Öner Öztürk, CHP eski Artvin Milletvekili Metin Arifağaoğlu,  Borçka Belediye Başkanı Oral Küçük, AK Parti İlçe Başkanı Şükrü Ertürk, CHP İlçe Başkanı Yüksel Aygün ile vatandaşlar tarafından karşılanan Saakaşvili, buradan ilk olarak Borçka ilçesine bağlı Taraklı köyüne geçti.

Burada yöresel yiyeceklerden oluşan köy kahvaltısı ikram edilen Saakaşvili, köyde yaşayan işadamı Yusuf Arifağaoğlu´na Gürcistan vatandaşlık belgesini takdim ettikten sonra programına uygun olarak Gürcistan sınırındaki Camili (Macahel) Havzası’na geçti.

Camili Yatılı Bölge İlköğretim Okulu bahçesinde, bölgede yer alan 6 köyün muhtarı, söylediği Gürcü halk şarkılarıyla Gürcistan’da önemli bir üne sahip olan sanatçı Bayar Şahin ve çok sayıda vatandaş tarafından çiçeklerle karşılanan Saakaşvili, vatandaşlarla tokalaşıp sohbet ettikten sonra Türkiye ve Gürcistan arasındaki dostluk ve kardeşlik dolayısıyla çifte vatandaşlığa başvuran ve bu hakkı alan 9 vatandaşa Gürcistan vatandaşlık belgesini verdi.  Sanatçı Bayar Şahin’e de iki ülkenin dostluk köprüsü kurulmasında sağladığı kültürel ve sanatsal katkılarından dolayı üstün devlet nişanı ile ödüllendirdi.

Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, burada yaptığı konuşmada; “Camili halkı Gürcü asıllı olmalarına rağmen ülkelerine sadık, Türkiye Cumhuriyeti´ne sadık, iki ülke arasında köprü oluşturan, kendi dillerini konuşan vatandaşlardır.

Çok sayıda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına Gürcistan ülkesi vatandaşlığı belgesi verdik. Bugün Camili´ye gelerek Gürcistan vatandaşlığına başvuruda bulunanlara belgelerini veriyoruz.

Bu, iki ülke arasındaki barış ve dostluk köprüsünü daha da güçlendirmek için bir araç olarak vazife görecektir” dedi.

Gerek Gürcü asıllı gerekse Türk iş adamlarının birçoğunun Gürcistan´da önemli yatırımlarda bulunduğunu anlatan Saakaşvili, şöyle devam etti:

“Bu iş adamları ticaret yapmaktadırlar. Kendileri para kazanmakla Gürcistan´ın kalkınmasına da çok ciddi katkı sunmaktadırlar. Bu, Gürcistan için çok önemli bir durumdur. Türkiye ve Gürcistan dışında Türkiye ve Gürcistan ilişkilerinin bu satıhta, bu güzergâhta gelişmesini istemeyenler de vardır.

Gerek Türkiye´deki Gürcüler´in gerekse diğer Türk vatandaşlarının yakın işbirliği ve dostluğundan hoşlanmayanlar da vardır ama biz şunu biliyoruz ki Türkiye´deki bütün vatandaşlar Gürcistan´ın gelişmesine önemli katkılar sağlamaktadırlar.

Gürcistan´ın ve Türkiye´nin bu yönde attığı adımlar vardır. Pasaportsuz gümrük geçişleri sağlanmaktadır. Ortak havalimanımız vardır. Bunun gibi birçok önemli projeye iki ülke imza atmaktadır.”

“İlişkileri daha da güçlendirmemiz gerekir”

Mihail Saakaşvili, “Türkiye ve Gürcistan arasında ticaret ve yatırımların dışında özellikle kültürel işbirliği ve yakınlaşma açısından da önemli adımlar atıldığını” belirterek, şunları kaydetti:

“Gürcistan´da Türkçe eğitim yönünde önemli sayıda öğrencinin Türkçe öğrenmesi noktasında sahalar açılmıştır. Buna mukabil geçen yıl Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan´ın Batum ziyaretinde mutabık kaldığımız gibi Türkiye´de bir okulda 10 öğrenci olduğunda Gürcü dilinin öğrenilmesi yönünde öğretmen tedariki sağlanacaktır.

Bu da iki ülkenin birbirini anlaması ve işbirliği anlamında ciddi katkılar sağlayacaktır. Benim kanaatimce Türkiye açısından bakacak olursak Gürcistan ve Gürcistan halkı, Türkiye´nin gerçekten en yakın dost ülkesidir ve halkıdır. Bunu daha da güçlendirmemiz gerekir. Gürcistan ile Türkiye ilişkilerinin bu seviyeye gelmesinde özellikle Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül´ün önemli katkıları olmuştur. Bunu açıklıkla ifade etmek lazım… Biz de üzerimize düşen görevi yaptık”

İki ülke vatandaşlığı alan vatandaşların diğer imkânlardan faydalanması için gereken girişimlerde bulunmaları halinde kendilerine her türlü yardımda bulunacaklarını da belirten Saakaşvili, bir gazetecinin “çifte vatandaşlık belgesi alabilmek için bir dil bilme şartı var mı, özellikle Lazca veya Gürcüce de bilinmesi gerekiyor mu” şeklindeki sorusuna,

“Türkiye´de çok sayıda Laz ve Gürcü kökenli Türkiye Cumhuriyeti´ne sadık vatandaşlar var. Bunların dili mükemmel seviyede konuşmalarını zaten beklemiyoruz ama hiç olmazsa başlangıç seviyelerinde bir dil hâkimiyeti ve ilgisinin olmasını bu vatandaşlık bağının güçlenmesi açısından önemli görüyoruz” yanıtını verdi.

 Artvin Valisi Kemal Cirit bayram dolayısıyla il dışında bulunması nedeniyle konuk Devlet Başkanını Gümrükten Sorumlu Vali Yardımcısı Mehmet Ali Öztürk ve Borçka Kaymakamı Şakir Öner Öztürk ağırladı. Macahel’de halka hitap ederken Gürcüce konuşan Saakaşvili basın mensuplarına yaptığı açıklamayı ise İngilizce olarak yapmayı yeğledi. İngilizce yaptığı konuşmayı ise Macahel Havzası Kayalar Köyü muhtarı Orhan Yavuz Türkçeye çevirerek tercümanlık yaptı.

Yavuz’un anında yaptığı çevirisinde bu konuda ne kadar donanımlı bir muhtar olduğunu gösterdi. Macahel halkı ilk kez havzalarında ağırladıkları sözde değil akrabalık ve tarihi bağlarla gerçekten dost ve kardeş ülke olan Gürcistan’ın konuk Devlet Başkanını ağırlamaktan son derece onur duyduklarını belirterek ziyaretlerinden dolayı Saakaşvili’ye teşekkür ettiler.

Konuk Cumhurbaşkanı Saakaşvili, daha sonra Borçka ilçesinden karayolu ile Sarp Sınır Kapısı´ndan ülkesine döndü.

şahakaşvili-1

şahakaşvili-5

şahakaşvili-2

şahakaşvili-4

Haber: o8 Haber


Paylas

About The Author

Comments are closed.