Tuesday 25th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

GÜRCİSTAN’DA DA ARTIK KAPALI ALANDA SİGARA İÇME YASAĞI VAR..

Türkiye’de yıllardır uygulanan kapalı alanlarda ve araçlarda sigara içmeyasağı komşu ülke Gürcistan’da da başladı.

Bundan böyle Gürcistan’da kapalı alanlarda, otellerde ve araçlarda sigara içmek yasaklandı. Yasağa uymayanlara cezalar getirildi. Artık Gürcistan’a gidenler kapalı alanlarda sigara kullanamayacak.

Edinilen bilgiye göre Gürcistan’da sigara yasağı başladı. 1 Mayıs 2018 tarihi itibariyle Gürcistan’da oteller, restoranlar ve toplu taşıma araçları dahil olmak üzere kamuya açık yerlerde sigara içmek
yasaklandı. Yasağa uymayanlara da çeşitli miktarlarda ceza getirdi.

Yasağın ilk defa ihlalinde iş yerlerine ve toplu taşıma araçlarına 500 GEL, ihlalin tekrarı halinde 1000
GEL ceza yazılacak. Gerçek kişiler 100 GEL ödeyecek. Gürcistan’da yere sigara izmariti atmanın cezası 80 GEL.
Cezanın uygulanmaya başlanması ile birlikte özellikle başta casinolar olmak üzere içkili mekanlarda yasakların nasıl uygulanacağı ise merak konusu oldu. Türkiye’de olduğu gibi Gürcistan’da da sigara yasağının uygulanmaya başlanması sigara kullanmayanları memnun ederken, kullananlar ise bu karardan pek memnun görünmüyorlar.
Türk İşletmeciler Karardan Dolayı Şaşkınlar Uzun yıllardan beri Özerk Acara Bölgesi Batum’da otel ve kahve işletmeciliği yapan vatandaşlar alınan yasak kararı ile ilgili olarak yaptıkları açıklamada; “ Batum’da onlarca eğlence merkezi var. Bu karar sonrası yasak kararı buralarda hayata nasıl geçecek bilemeyiz ancak biz bu karara uymak zorundayız.

İki günden beri görevli memurlar gelerek bir zati bizleri yasak konusunda uyardılar. Alınan yasak
kararının kapsamının neler olduğunu ileride göreceğiz şimdilik kapalı alanlarda sigara içirtmememiz, iş yerlerinde kül tablası dahi bulundurmamamız söylendi yasağa uymamamız durumunda cezai işlem uygulanacağı söylendi. Şimdilik iş yerimizin kapısında müşterilerimizin sigara içmesi için açık alanlar oluşturacağız ileride yasakların kapsamı Türkiye’de ki gibi genişler mi onu bilemeyiz “ diye konuştular.
Batum’da uygulamaya başlanan sigara yasağı kararı burada yaşayan ve ticaret yapan Türkiyeli vatandaşları adeta şaşırttı.


Paylas

About The Author

Comments are closed.