Friday 14th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

HALK DİRENDİ, YEŞİLİ SİYAH YAPAMADILAR..

Arhavi halkının direnişi ve ardından verilen  hukuksal mücadelenin sonucunda mahkeme, doğaya, çevreye, yaşama ve insana saygısı olmayanlara tokat gibi karar çıkardı.” Buraya bu tesisi kuramazsınız”

Bu konuda daha önce yaptığımız bazı küçük haberlerde, “yakın zamanda sizlere Kavak kömür tesisleri için müjdeli haberler verebiliriz” demiştik. Evet olay beklediğimiz şekilde gelişti ve mahkeme halkın yanında karar verdi.

Kavak Köyünde yapılması düşünülen tesis sadece bu köy ile kalmayıp etrafında bulunan toplam 7 köye de  zarar verecekti.

Kararın verilmesinde kömür tesislerine karşı direnen halkın siyasi önyargılardan uzak duruşu ve siyasi parti ilçe örgütlerinin birlikteliği en büyük etken olduğu bir gerçek.

Halkın haklı zaferi ile sonuçlanan süreç şöyle gelişti:

Arhavi Kavak Köyünde Akkömür şirketi tarafından ‘kömür eleme ve paketleme tesisi’ kurulmak istendi. Yatırımcı şirket Rusya’dan Hopa’ya getirilen kömürü burada depolamak ve daha sonra Anadolu ’ya sevk etmek istiyordu. Proje için önce ‘ÇED gerekli değildir’ kararı alındı. Köylü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aleyhine dava açtı. Kararın iptal edilmesini talep etti. Ve bunu başardı. 
İlk iptal kararının ardından yatırımcı şirket proje için bu kez bakanlıktan ‘ÇED olumlu’ kararı aldı. Ekim 2013’te bu kararın yürütmesi durduruldu. Rize İdare Mahkemesi, verdiği iptal kararında bölgenin verimli tarım arazisi olduğunu vurgulayarak tesisinin bu alanlara zarar vereceğini belirtti. Kararda, kömür tozlarının suya ve toprağa ağır metal atıkları bırakacağı, bu durumun özellikle organik tarım üretimini sekteye uğratacağı ifade edildi. Artvin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından hazırlatılan raporda Arhavi Belediyesi’nin içme suyunun proje yapıldığı takdirde olumsuz etkileneceği anlatıldı. 
Proje alanının etrafındaki 7 köyün tesise çok yakın olması, 200 metre uzağında bir okul ve caminin bulunması da projenin iptal olmasında önemli etken oldu. Kararda okulların bu gibi gürültü çıkaran tesislerden en az 500 metre uzaklıkta bulunması gerektiği de hatırlatıldı. 

Mahkeme , telafisi mümkün olmayacak zararlar doğuracağı için proje için bakanlık tarafından ÇED olumlu kararının esastan iptaline oy birliği ile karar verdi. Davanın avukatı Yakup Okumuşoğlu kararla artık bölgede kömür tesisi yapılamayacağının ortaya çıktığını belirtti. IMG_4062-a-y

IMG_4066-a-y

IMG_4105-a-y


Paylas

About The Author

Comments are closed.