Thursday 18th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

KADIKÖYDE YER GÖK İNLEDİ ” ARHAVİ’DE HES’LERE HAYIR”

İstanbul’da yaşayan Arhavi’liler Kadiköy Boğa Heykeli  noktasında toplanarak HESlere karşı olduklarını yaptıkları basın açıklaması ile bir kez daha duyurmaya çalıştılar. Yaklaşık bin kişinin katıldığı eylem daha sonra yürüyüş şekli ile sürdürülüp sonrasında tulumla tutulan horonlarla devam etti.Bu arada Sidere köyünden İlhan Gürkan’ın Lazca hes bedduası amin sesleri ile protestonun en esprili anları oldu. Eyleme İSTAD’ın yanında bir çok sivil toplum örgütleri ve Şavşat Dereleri Platformu destek verdiler. Arhavi Doğa Koruma Platformu-İstanbul adına Nazlı Demet Uyanık,  basın açıklamasında şunları söyledi;

“BUGÜN BURADA, DOĞMAMIŞ BEBEKLERİN YAŞAM HAKKINA, DÜNYA MİRASINA SAHİP ÇIKMAK İÇİN TOPLANDIK.

Bizler; ayakları suya, başı bulutlara değen, göğe komşu toprakların çocuklarıyız.

Biliriz ki dereler, yaşam kaynağı olarak akar ve denizlere kavuşur.

Biliriz ki derelerin geçtiği yerde hayat vardır, rizik vardır.

Biliriz ki ‘dereler boşa akmaz’, kaynağından aşağı akarken, irili ufaklı şelalelerle adilane dağıtır sularını.

Biliriz ki doğa, onu koruyan için cüretkardır.

Başımıza gelmez demedik. Dün; Aksu Deresiydi, Loç Vadisiydi derdimiz.

Bugün ise yalnızca yeşilin 27 ayrı tonunun olduğu Artvin’in Arhavi ilçesi için buradayız.

7 ayrı barajla Çoruh Havzası’na zincir vurdunuz,

Denizle aramıza ‘yol adı altında’ 7 metrelik set kurdunuz. Ormanlarımıza maden, yamaçlarımıza taş ocağı kurdunuz.

Şimdi ise derelerimize HES kurmayı planlıyorsunuz.

Yalnızca Arhavi dereleri üzerinde şimdilik 14 ayrı HES projesi var.

Devletin otoritelerine sesleniyoruz: Kavak HES projesi ve Kamilet Vadisi’nde inşaasına başlanan HES projelerini, usulsuz, yasaya ve mevzuata aykırı yapıyorsunuz. Üstelik kamu yararı gözetmeksizin!

Biz demiyoruz! Çoruh Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla hazırlanan 3 ayrı rapor diyor ki:

“Kamilet Vadisi içerisinde ‘IUCN koruma kategorilerine göre 6 adet nesli tehlike altında, 27 adet hassas, 5 adet tehlikeye yakın bitki türü, 4 adet tehlikeye yakın kuş türü bulunuyor. Yine vadide Bern sözleşmesine dahil 3, CITES sözleşmesine dahil 7 adet tür bulunuyor.

Aynı zamanda, 17 km lik bir yatay mesafesi ve 3 bin 300 metreye ulaşan üst rakımıyla sıra dışı, kendine özgü ve farklı bir kanyondur KAMİLET VADİSİ.

Vadi bu özelliği nedeniyle kendisini insandan korumuş, ormancılık faaliyetleri yapılmadığı için bakir kalmıştır. Yerleşim yok ancak hayvancılık ve arıcılık faaliyetleri sürdürülen vadide doğal, yaşlı, bakir orman ekosistemi günümüze kadar intikal edebilmiştir. Bu özelliği ile saha, Doğu Karadeniz Bölgesi içerisinde bakir kalabilmiş belki de son birkaç havzadan biri niteliğindedir.”

Yine sayın Bakan Eroğlu’nun talimatıyla hazırlanan Raporda varılan sonuç:

“Kamilet Vadisi, doğal ve kültürel kaynak değerleri ve peyzaj bütünlüğü yönüyle 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu’nda yer alan Milli Park statüsüne haizdir.

Kamilet Vadisi’nde yapımı planlanan HES projelerinin, sahanın doğal ve kültürel kaynak değerleri ile peyzaj bütünlüğünü olumsuz etkileyeceği aşikardır. Gerçekleştirilecek projeden sonra sahanın doğal ve kültürel kaynak değer potansiyelinin ve peyzaj bütünlüğünün Milli Park özelliklerini devam ettirip ettiremeyeceği öngörülmemektedir. Bu sebeple sahaya bu aşamada Milli Park statüsü verilmesine yönelik sürecin teknik ve idari anlamda uygun olmayacağı düşünülmektedir. Şayet vadide HES Projeleri hayata geçirilir ise sahanın milli park tescilinin daha sonra yapılacak inceleme sonuçlarına göre yeniden değerlendirilmesinin uygun olacağı mütalaa edilmektedir. “

Sözkonusu rapor, 2010 Mart ayında hazırlanmış, Sayın Bakan Eroğlu’na sunulmuştur.

Ancak KAMİLET,  Doğal koruma sahası veya Milli Park ilan edilmemiş, Artvin Valiliği, bu vadiyi kültürüyle, yaşam alanları ve endemikleriyle yok edecek Taşlıkaya HES Projesi’nin imar planını onaylamıştır.

Ne yazık ki Kamilet HES Projesi Arhavi’de uygulanması planlanan katliamlardan yalnızca bir tanesi… Bunun haricinde Arhavi dört bir koldan rant projeleriyle işgal altındadır.

Kavak’da şehrin tam ortasına yapılması planlanan HES projesiyle, insanların yaşam alanları işgal ediliyor. Kamilet Vadisi yolu üzerinde ve diğer çeşitli bölgelerde taş ocakları ve madenler ile yeşilliklerimiz, dağlarımız dinamitlerle patlatılıyor, paramparça ediliyor.

Tüm bu yıkımlara karşı hukuki mücadelemizi devam ettirirken buradan tüm siyasi otoriteye ve yetkililere sesleniyoruz:

YERYÜZÜ, İNSANA FAYDA SAĞLAYAN MİLYARLARCA CANLIYLA DOLUDUR VE İNSANLIK, YERYÜZÜNDEKİ TÜM CANLILARDAN SORUMLUDUR.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ OLMAYAN ENERJİ YATIRIMLARIYLA, MİLYARLARCA YIL VAR OLAN DOĞAL KAYNAKLARI YOK ETMEYİN.

VADİ HALKINI, VADİDE YAŞAYAN CANLILARI YOK SAYARAK BİLE BİLE İNSANLIK SUÇU İŞLEMEYİN.

BİLE BİLE HUKUKU ÇİĞNEMEYİN, DÜNYAMIZI YOK ETMEYİN

İNSANA SÖZDEHİZMET ADI ALTINDA YAPACAĞINIZ YATIRIMLARLA, DÜNYA MİRASINI YOKETMEYİN.

YALANA VE TALANA SON VERİN!

BİZLER VADİMİZDE, ENERJİ YATIRIMLARI ADI ALTINDA YAPILACAK KATLİAMLARA, MADENLERE, TAŞ OCAKLARINA, HESLERE İZİN VERMEYECEĞİZ.

DÜNYA BARIŞI İÇİN, SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM İÇİN

‘DERELER ÖZGÜRDÜR ÖZGÜR AKACAK’ “

Fotoğraflar: Özlen Öncel-İSTAD

kadıköyhesbasaçık-4

kadıköyhesbasaçık-2

kadıköyhesbasaçık-1

kadıköyhesbasaçık-6

hesistad--9-a

hesistad--8-a

hesistad--1-a

hesistad--2-a

hesistad--3-a

hesistad--4-a

hesistad--5-a

hesistad--7-a

hesistad--0-a


Paylas

About The Author

Comments are closed.