Wednesday 19th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

HALK, YAŞAM ALANLARINA SAHİP ÇIKIYOR..

Arhavi Doğa Koruma Platformunca  “HES’LERE HAYIR “ yürüyüşü düzenlendi. İlçede bulunan sivil toplum örgütleri ve çevre ilçelerden gelen HES karşıtı örgütlerce beraber yapılan eylem Cumhuriyet meydanından başlatıldı. Yürüyüş, daha sonra eski sahil yolu , şehir merkezi ve Kazım Karabekir caddesi üzerinden tekrar ilk toplanma alanına gelinmesi ile sona erdi.

Basın açıklamasında ve yürüyüşte  sık sık MNG şirketi aleyhine slogan atan HES karşıtları  “Arhavi’de HES’leri yaptırmayacağız, bunu herkes böyle  bilsin.” diyerek daha sonra Konaklı Köyüne giderek burada  HES regülatörünün kurulması düşünülen alanda toplandılar. Alanda çalışma yapamayan şirket yetkililerinin  şantiyeye çekildiğini öğrenen kalabalık topluluk bu sefer şantiyeye yürüdü ve burada bir yetkilinin çıkıp açıklama yapmasını istediler. Bir açıklama yapamayan MNG yetkilileri karşın platform sözcüleri” Kavak HES projesi mahkemelik, mahkeme süreci devam ederken hiçbir yasal dayanağı olmayan bir çalışmayı nasıl başlatıyorlar. Çalıştıkları alana tabela bile asamazken -biz tünel kazıması yapacağız- diyorlar, gelsinler de yapsınlar o zaman, nasıl tepki vereceğimizi görecekler. Biz yasalara saygılı isek MNG de olmak zorunda. Ha MNG  -ben kanun falan tanımıyorum – diyorsa bizim de her türlü tepki vermemize razı olurlar.Bundan sonrasını MNG düşünsün..” diyerek açıklama yaptılar.

Şantiye de yaşanan kısa gerginlik ve küfürleşmeye varan olaylar sonrası yapılan kısa açıklama sonunda eylem sona erdi. Köylüler artık MNG’ye o alanda çalıştırma yaptırmayacaklarını söyleyerek “Yaşam alanlarımızı ve derelerimizi MNGye peşkeş çektirmeyeceğiz, MNG suyumuzdan elini çekene kadar mücadele devam edecek. “  diyerek çalışma alanında nöbet tutmaya başladılar..

Eyleme baştan sona “sevdaluk”  dizisi oyuncuları destek verirken Arhavi İlçe Emniyet Müdürlüğünün,  vatandaşların yasal haklarını kullanmasında gösterdiği gayret dikkat çekici idi.

IMG_0953-a-1

IMG_0958-a-12

IMG_0946-a-13

IMG_0940-a-11

IMG_0924-a-6

IMG_0921-a-10

IMG_0846-a-2

IMG_0867-a-3

IMG_0893-a-5

IMG_0905-a-7

IMG_0912-a-8

IMG_0916-a-9

IMG_0845-a-8

IMG_0834-a-4

IMG_0970-a-14


Paylas

About The Author

Comments are closed.