Monday 24th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

CUMHURİYET KADINLARI DERNEĞİ ARHAVİ ŞUBESİ DE HAYIR DEDİ.

     Cumhuriyet Kadınları Derneği Arhavi Şubesi Başkanı Belgin Lakerda  çalışma öncesi yaptığı  basın açıklamasında şöyle dedi; “Cumhuriyet Kadınları Derneği,  Anayasa tartışmalarının başladığı günden bu yana çalışmalarına aralıksız devam etti. Yaptığı etkinliklerin temeline de anayasadaki  bu değişikliğin esas olarak Cumhuriyete yönelik bir saldırının bir parçası olduğunu vatandaşlara anlatmaya çalıştı. Bu değişikliklerin  her ne kadar bir reform gibi sunulmaya çalışılıyor ya da demokrasi adına yapıldığı ifade ediliyorsa da, aksine anti demokratik yasal düzenlemeleri  getirdiği, özellikle de 12 Eylül hukukunu da alır biçimde yeni baştan ama yeni biçimiyle bir  sivil hareket gibi göstererek esas olarak baskıcı bir biçimde getirilmeye çalışıldığı düşüncesindeyiz. Bu gün de hazırlamış olduğumuz elimizde gördüğünüz “ Hayır” içeren arkasında düşüncelerimizi  ifade eden metinleri  Arhavi’de işyerlerine, vatandaşlarımıza dağıtarak bu düşüncelerimizi ve kaygılarımızı anlatıyoruz.. Yaptığımız bu çalışma kadınların kendileri için devrim  isteyen, demokrasi  isteyen  kadınların demokrasiye katkı mücadelesinin bir parçasıdır” dedi.   

 

     Cumhuriyet Kadınları Derneği  Arhavi Şubesi başkanı Belgin Lakerda açıklamalarına şöyle devam etti. “Kimi “evetçi” gurup şöyle bir açıklama ile bu çalışmalarını başlattı. Şöyle diyorlar; “ 12 Eylülün karanlığından demokrasinin aydınlığına”.  Anayasada yapılan değişikliklerin hiç biri demokrasinin aydınlığını getirecek değişiklikler değildir.  Özellikle Anayasa Mahkemesinin ve Hâkimler Savcılar Yüksek Kurulunun yapısında ortaya çıkacak olan değişiklik halkımızı hak arayamaz hale getirecektir. Çünkü böylece yasama, yürütme ve  yargı  teke inmiş olacak ve yargı bütünüyle yürütmenin egemenliğine girecektir. Böylece güçlünün ve iktidarda olanın hukuku var olacak, halkın hukuku, halkın hakkı ise aranmayacaktır.

 

     Yine işçi sendikaları  ile ilgili, kamu çalışanları ile ilgili yapılan düzenlemelerin de aynı nitelikte olduğunu  hak aramayı değil, hak aramanın önünü kapattığını biliyoruz. Bu bir yalandır. Yani bir demokrasi getireceği  iddiası bir yalandır. Aksine ülke gerçekten yeni bir demir kafese mahkûm edilecektir. Bu nedenle özellikle kadınlarımızı bu çalışmada kapı kapı  dolaşmaya  bütün arkadaşlarıyla dostlarıyla  bu “ Hayır” kampanyasına katılmaya çağırıyoruz.

 


Paylas

About The Author

Leave A Response