Monday 17th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

HELİMİŞİ HASAN’IN RESİMLERİ TRABZON’DA SERGİLENİYOR..

Batum Konsolosluğu ile Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü iş birliğinde yürütülen ”Trabzon-Batum Sanat Buluşması” etkinliği kapsamında İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Güzel Sanatlar Galerisi’nde, Hasan Helismishi’nin eserlerinden oluşan sergi açıldı.

Serginin açılışına Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Archi Khabadze, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Acara Özerk Cumhuriyeti Yüksek Şura Başkanı Avtandil Beridze, Eğitim, Kültür ve Spor Bakanı Giorgi Tavamaişvili, Bakan Yardımcısı Natia Sirabidze, Batum Başkonsolosu Yasin Temizkan, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız, İl Emniyet Müdürü Murat Köksal ile çok sayıda davetli katıldı.

Ülke olarak dünyaca tanınan ressamlarının olduğunu ifade eden Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Khabadze de, ülkesinde çok önemli sanatçıların olduğunu ifade ederek, ”Bunların içerisinde Pirosmani, insanların tanıdığı ve sevdiği bir ressam. Hasan Helismishi’nin çalışmaları da Pirosmani’nin çalışmaları ile kıyaslanmakta. Acara’nın kendi Pirosmani’si olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Sarp’ta Hasan Helismishi’nin adını taşıyan bir müze açtıklarını dile getiren Khabadze, Helismishi’nin sergisini dünyanın çeşitli şehirlerinde de sergilemeye devam edeceklerini kaydetti.
Konuşmaların ardından katılımcılar, sergideki eserleri inceledi.

Sergi, 8 Aralık Salı gününe kadar sanatseverler tarafından gezilebilecek

HasanHelimisiSergisi-1-A

HasanHelimisiSergisi-2-A


Paylas

About The Author

Comments are closed.