Saturday 20th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

HES’ÇİLERİN İŞ MAKİNELERİ VATANDAŞLAR TARAFINDAN İŞGAL EDİLDİ

Arhavi Kamilet Vadisinde planlanan Taşlıkaya HES santrali yol çalışmaları için gelen iş aracı vatandaşlar tarafından işgal edildi. Aracın önüne geçen Arhaviler, bir ara aracın üstüne de çıkıp “ Diren Kamilet Diren Arhavi “ “Keşfedilmeyen Cennet Yok Ediliyor” pankartları asarak aracın çalışmasını engellediler.

Sık sık HES karşıtı sloganlar da atan protestocular aracın işi bırakması ve olay yerinden uzaklaşması halinde eylemlerini bitirecekleri söylemesi karşısında iş makinesinden sorumlu olanlarda aracı durdurarak çalışmalarına son verdiler.

Zaman zaman sözlü sataşmalar ve laf atmalarla sıcak anların yaşandığı olaylarda her iki tarafında kendi arkadaşlarını telkin etmesi dikkat çekti.

Eyleme köylü vatandaşlarının yanında ilçenin birçok sivil toplum örgütleri üyeleri ile çoğunlukla CHP liler ve çok az sayıda MHP li gençler katıldılar. CHP Arhavi İlçe Başkanı Musa Ulutaş’ın bu direnişte gece gündüz vadiden ayrılmadığını da belirtelim.

Halk, bu vadinin mahkeme sürecinin devam etmesine rağmen burada keyfiyetle iş yapmaya kalkmanın izahını kimse yapamaz diyerek  “ Çalışma tekrar başlarsa aynı eylemleri artırarak sürdüreceğiz. Biz Kamillette HES istemiyoruz..Adana’lı iş adamının burada ne işi var. Bu vadi Arhavi’de yaşayanlarındır ve Arhavi’liler bu vadiye GELECEĞİMDİR diye bakıyor. Buradan defolun gidin “ dediler.

Diğer yandan ilçe belediye başkanı Coşkun Hekimoğlu’nun, iş makineleri sahipleri ile yaptığı görüşmede,  mahkeme süresince bu makinelerin vadiye sokulmaması konusunda söz aldığı ve buna uyulmaması halinde kendisinin de şuana kadar fiiliyatta katılmadığı  bu eylemi bizzat gidip destekleyeceği belirtildi.

hesarhavi_2

hesarhavi_0

hesarhavi_3

hesarhavi_4


Paylas

About The Author

Comments are closed.