Tuesday 23rd April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

HOPA KAYMAKAMI GÜRKAN ÜÇÜNCÜ, TIR KUYRUKLARI HAKKINDA AÇIKLAMA YAPTI..

Rekare 19 Nisan 2022 Haberler HOPA KAYMAKAMI GÜRKAN ÜÇÜNCÜ, TIR KUYRUKLARI HAKKINDA AÇIKLAMA YAPTI.. için yorumlar kapalı

Hopa Kaymakamı Gürkan Üçüncü son günlerde Ülke gündemine oturan Sarp sınır kapısındaki TIR kuyrukları hakkında açıklama yaptı.

Hopa Kaymakamı Gürkan Üçüncü yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Sarp Kara Hudut Kapsını kullanarak yurt dışına ihracat yapan TIR ve kamyonlar, önceden Esenkıyı ve Kopmuş TIR parklarını kullanmakta iken, Arhavi ilçesi girişinde yeni faaliyete geçirilen TIR parkıyla birlikte TIR parkı kapasitemiz 2 katına çıkartılmıştır.

TIR parkı yazılımı da yenilenerek SMS sistemine geçilmiştir.

Bu sistemle birlikte TIR parkına ilk girenin ilk çıkması sağlanmış, aynı zamanda sıra ihlallerinin ve üçüncü şahısların TIR sırasına müdahalesinin önüne geçilerek adil bir sıra sistemi kurulmuştur.  

Yeni ekonomik model ile birlikte son dönemlerde, ticaret hacmindeki artışa bağlı olarak, Sarp Sınır Kapısını kullanan TIR sayıları geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık iki katına çıkmıştır.

Dolayısıyla sayıların artmasıyla birlikte Arhavi ilçesinde bulunan TIR parkına giriş yapan TIR’ların bekleme süresi 5 güne kadar çıkmıştır.

Dış gümrüklerde gümrüğü tamamlanarak bölgemize sevk edilen günlük TIR sayılarına bakıldığında bu sayının da her geçen gün artmaya devam ettiği gözlemlenmektedir. Bu nedenle Batum ve Kuatisi gibi yakın mesafelerin dışındaki uzak mesafeli yerlere ihracat yapan TIR’ların alternatif gümrük kapılarını kullanmaları hem bekleme süresini azaltacak hem de ihracat yükünün zamanında teslim edilmesini sağlayacaktır.Kamuoyuna duyurulur”. 

Haber: Hayati Akbaş


Paylas

About The Author

Comments are closed.