Wednesday 24th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

HOPA’DAN ABDULLAH ÖZER’E BÜYÜK TEPKİ..

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek, önceki gün Karadeniz Bölgesinde yayımlanan gazetelerde yer alan “Sarp Sınır Kapısı’nda Rüşvet Ver Sırayı Geç” başlıklı haberin başta Hopalı ve Artvinli nakliyeciler olmak üzere herkesi çok üzdüğünü ve asla böyle bir rüşvetin söz konusu olmadığını söyledi.

Akyürek, yaptığı açıklamada, Uluslararası Nakliyeciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve işadamı Abdullah Özer’in basına verdiği açıklamaları tarafımızdan asla kabul edilemez açıklamalardır. İşadamı Özer, Hopa’da görev yapan kamu kurumlarını da içerisine alan ve tüm nakliyecileri, park görevlilerini, asıl önemlisi tüm Hopalıları rüşvetle, kötü davranışla ve zor kullanmakla suçlamıştır. Bu arkadaşımızın kendisinin de bu bölgeden çalıştığı ve her zaman odamızdan gerekli desteği aldığı kendisine ve herkesçe bilinmektedir.

Burada hiç kimseye ayrı ve gayrı davranılmadığı sadece Hopa değil tüm Türkiye bilir. Çünkü bütün Türkiye bu kapıdan çalışıyor. Bu kapıdan çalışırken bu kapıdaki sorun ve sıkıntılar üzerinden çözüm üretmekle uğraşan Hopa Ticaret ve Sanayi Odası, Hopalı nakliyeciler, ilimizin idarecisi olan başta Sayın Valimiz, Vali Yardımcımız, Jandarma Komutanımız, İl Emniyet Müdürümüz ve gümrük yetkilileri üzerinden söyledikleri açıklamaları asla affedilemez.

Konu ile ilgili araştırma yapmaksızın muhtemelen kendisinin yaşadığı sıkıntıyı genel bir sıkıntıymış gibi kişiler üzerinden rüşvete, kötü davranışa ve mikro milliyetçilik sözü üzerine bağlaması çok kötü bir durumdur. Sınır Kapılarından öncelikli geçiş hakkına sahip araçların olduğunu başta nakliyeciler olmak üzere herkesçe bilinmektedir. Tır parkında veya gümrük kapısında gerekli incelemeyi yaptığımızda göreceğiz ki yaş sebze ve meyve ihracatı yapanlar tırlar öncelikli geçişe sahiptir.

Bedelsiz özel fatura ile geçiş yapanlar, yanıcı ve patlayıcı madde taşıyan tırlar öncelikli geçiş hakkına sahiptir. Bu saydığımız öncelikli geçiş hakkına sahip olan tırlar kapıdan geçen toplan tırların sadece yüzde 2’si veya yüzde 3’üne sahiptir. Üzülerek şunu ifade etmeliyim ki Hopalı nakliyecilerini ve tüm Hopalıları suçlayan bu işadamı şunu bilsin ki veya böyle düşünenler şunu iyi bilsin ki Hopalılının tüm aracı kapıdan geçen tüm aracın sadece yüzde 5’i kadardır.

Bu rakamın total üzerinden bakıldığında bu kadar olumsuz, bu kadar kötü, bu kadar aşağılayıcı ifadelerde bulunmasını umut ediyorum ki kendisini de düşür, farkeder, düzeltir ve tüm Hopalılardan özür diler.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Alişan Ender Topalaoğlu ise talihsiz açıklamaların tüm Hopalı nakliyecileri derinden üzdüğünü belirterek, başta Hopa halkından ve Artvin’deki ilgili kamu kurumlarından özür dilmesi gerektiğini söyledi. Yaklaşık 4 yıldır aynı yönetim kurulunda çalıştıkları işadamının talihsiz açıklamalarını kınadıklarını belirten Topaloğlu,” İş adamı arkadaşımızın gazetelere verdiği demeçlerinden dolayı çok üzgünüz. Aslında bu arkadaşımızın böyle talihsiz açıklamalar yapacak birisi olmadığını düşünüyoruz.

Asılsız açıklamayı neden yaptığını anlamakta güçlük çekiyoruz. Hopa’da rüşvet olayı asla yoktur. Bu bir yalandır. Nakliyecilerin temsilcisi bizler ve kolluk kuvvetlerimizde asla böyle bir kanun dışı bir duruma müsaade etmeyiz. Rüşvet iddiaları biz nakliyecileri derinden yaralamıştır ve üzmüştür. Bu haber kesinlikle ve kesinlikle yalandır.” dedi.

Kafkas ülkelerine açılan Sarp Sınır Kapısı’ndan yılda yaklaşık 80 bine yakın aracın geçtiğini belirten Topaloğlu,” Bu araçlar içerinden devletimizin biz nakliyecilere vermiş olduğu sebze ve meyve, özel fatura, bedelsiz ihracat, yanıcı, patlayıcı maddeler öncelikli ihracata sahiptir. Sınır Kapısından öncelikli geçiş hakkına sahip yaklaşık 100 tır geçmektedir. Hiçbir tır sıra almadan sınır kapısından geçemez. Sırası gelen tır kapıdan çıkar.” dedi.

Haber : Hayati Akbaş

hopa tso baskani osman akyurek

sarpsınır-1


Paylas

About The Author

Comments are closed.