Tuesday 23rd April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ARHAVİ PİLARGET-BALIKLI KÖYLÜLERİNDEN ORTAK SES “HES MES İSTEMİYORUZ”..

Arhavi Pilarget – Balıklı Doğa ve Çevre  Platformu, köylerine yapılması gündeme gelen HES ‘in kurulmaması için yoğun bir kampanya sürecini başlattı.

Platformun, İstanbul Çamlıca Sefa Restaurant’ta verdiği “yaşam alanına saygı” toplantısına yoğun ilgi vardı.Katılanlar arasında bayanların çokluğu ise dikkat çekiciydi.

Platform yönetimi, Arhavi’de başlattıkları HES karşıtı mücadelelerini İstanbul ayağında da çok ciddi anlamda sürdürmeye kararlı olduklarını belirterek anayasanın kendilerine ödev olarak verdiği yaşam alanlarını koruma ve kollama hakkını sonuna kadar savunacaklarını belirttiler.

Platform Başkanı Hazım Kurdoğlu, verdikleri mücadelede hiçbir siyasi ön yargı taşımadıklarını belirterek “biz olayın doğruluğu – yanlışlığı, köyümüze artısı – eksisini, doğamızın var oluşu – yok oluşunu, ekonomik olarak burada yaşayan halkın kazancını – zararını hesap ederek hareket ediyoruz. “ diyerek gurbette yaşayan hemşerilerine desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Geceye katılan Anayasa Profesörü İbrahim Kabaoğlu ise çevre ve yaşam hakkı ile ilgili merak edilen bazı konuların hukuksal boyutunu ele alarak anayasanı ilgili 56. Maddesi bu konuda devleti ve o yöre yaşayanlarını zaten görevlendirmiştir diyerek doğasına ve çevresine sahip çıkan Arhavi’lilere destek verdi.

Sunuculuğunu Akın Gülhan’ın yaptığı gecede, Mehmet Remzi Öncel’in hazırladığı sine vizyon gösterisi de ilgi ile izlenerek alkış topladı.

Program yemek ve tulum eşliğinde durulan horonun ardından sona erdi.


Paylas

About The Author

Comments are closed.