Tuesday 16th April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

“ŞAİR CEKETLİ ÇOCUK” HAYRANLARI VE SEVENLERİNCE ANILDI..

“Şair Ceketli Çocuk” Kazım Koyuncu ölümünün 14. yılında sevenleri tarafından anıt mezarı başında anıldı..

Hopa’nın Pançol (Yeşilköy) Köyünde gerçekleşen törene yoğun ilgi olduğu görüldü. Törene Hopa’nın ve çevre ilçelerin çeşitli sivil toplum örgütleri , Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu ve Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek ve eski Hopa Belediye Başkanı Yılmaz Topaloğlu’da katıldılar.

Kazım Koyuncu sevenlerinin bir bölümünün  doğrudan anıt mezara gitmelerinin yanında Hopa meydanında toplanan halk için de Hopa Belediyesi araç tahsisinde bulundu.

Pançol ( Yeşilköy) Köyünde saat 13.00 başlayan anma töreni saygı duruşu ile başladı.Yapılan konuşmalarda Kazım Koyuncunun hümanist kişiliği ve dünyaya bakışı anlatıldı.

Halkevleri Hopa Şubesi Başkanı Kamil Ustabaş” Halkların kardeşliğini savunmayan zihniyetin burada saygı duruşunda bulunması, Kazım’ı anlamamak demektir “diyerek “2011 yılında Metin Lokumcu’nun haklı mücadelesinin, Kazım Koyuncu’nun mücadelesi ile aynı olduğunu iddia etti.

Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu ise Koyuncu için “Nazım gitti Kazım geldi. Nazım Hikmet’in ruhunu  kısa yaşamında dünya insanlarının kardeşliği için yaşatan Kazım, kendi ruhunu da bizlere aktardı..” dedi.

Bu arada Gürcistan’dan gelen Kazım Koyuncu hayranları Gürcistan’ın ünlü rock derneğinin bir ödülünü  getirerek “Kazım Koyuncu sadece Türkiye’nin değil, Gürcistan’nın, tüm Kafkasyanın çocuğudur “ ifadesinde bulundular. Ödül Givi Karchava tarafından Kazım’ın kardeşi Niyazi Koyuncu’ya verildi.

Kazım Koyuncu’nun Mzuğaşi Berepe topluluğundan en yakın arkadaşı ve Laz Kültür Derneği Başkanı olan Mehmedali Barış Beşli ise konuşmasında duygulu anlar yaşadı ve “ nasıl ki duyguları öldüremezsiniz Kazım’a olan sevgimizi de öldüremezsiniz. Kazım ölmez” dedi.


Paylas

About The Author

Comments are closed.