Tuesday 25th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

KAÇAK KÖPRÜYÜ ULAŞIMA KESTİLER..

Arhavi Cihani Deresi üzerinde yapımına başlanan Kavak Hidroelektrik Santral projesini protesto eden ve 13 gündür bölgede kurdukları çadırda nöbet tutan yöre halkı, enerji şirketinin dere üzerine inşa ettiği ve 9 Mayıs tarihinde DSİ’nin yazısı ile kaçak olduğu ortaya çıkan köprüye trafiğe kapattılar.

DSİ’nin enerji şirketine gönderdiği, ‘Mevcut köprünün kaldırılarak dere yatağının eski haline getirilmesine’ yönündeki resmi yazının büyük kopyası ile ‘MNG kaçak köprünü de al git’ ve ‘Bu köprü aslında yok’ pankartları açtı. ‘HES yapma boşuna yıkacağız başına’ sloganları atan vatandaşlar köprüden geçmek isteyen iş makinelerine izin vermedi ve  nöbet tutmaya başladılar.

Yaklaşık 3 saat süren eylem sonunda olay yerine gelen jandarma ve güvenlik birimleri yolun açılmasını istediler. Köylüler ise bu köprünün yasal olmadığı ve Artvin  Devlet Su İşleri tarafından yıkılması gerekir şekli ile ilgili şirkete gönderilen yazıyı göstererek eylemi bitirmeyeceklerini söylediler. Kavak Hes inşaatı taşeron şirketin sahipleri ile köylüler arasında bu sefer arbede yaşandı. Çıkan kavgada Taşeron şirketi  sahiplerinin yaralandığı görüldü.

Tam kavga bitti sanıldığında bu sefer şirket sahipleri topluca basın mensuplarına saldırdılar. Basın görevlileri de  kendilerini darp eden şirket yetkililerinden davacı oldular.

Ardında bazı köylüler de Jandarmaya giderek “yasal olmayan bu köprünün zaten sel mağduru olan bölge için daha büyük tehlike arz ettiği “şekli ile tekrar şikayette bulundular.

Eylem, DSİ nin almış olduğu kararın uygulamaması halinde  köprünün tekrar ulaşıma kapatılacağı belirtilerek sona erdirildi..

IMG_3113-a

IMG_3054-a

IMG_3058-a

IMG_3091-a

IMG_3100-a

IMG_3106-a

IMG_3108-a

IMG_3111-a


Paylas

About The Author

Comments are closed.