Friday 14th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

MNG’NİN KAÇAK KÖPRÜ İNŞAATINA. DEVLET HALA SEYİRCİ..

kaçak köprü-6-a

MNG firması tarafından yapılmak istenen Kavak HES projesinde ulaşımı kolaylaştırmak için Ermiş İnşaat tarafından yapılan 15 metre uzunluğundaki  köprünün kaçak olduğu ortaya çıktı. Durumun ilk aşamadan  itibaren resmi kurumlara iletilmesine karşın, resmi kurum ve ilgili şirket arasında yıkım kararı yazısı karşılıklı olarak “ilgili adrese yazı ulaşmamıştır ” şekli ile göz ardı edilerek  zaman kazanma yolu tercih edilmiş ve  yasal olmayan inşaat başlatılmıştı.

Bölge  halkı tekrar Orçi Deresi üzerinde kaçak yapılan köprü inşaatının durdurulması için Devlet Su İşleri 26. Bölge Müdürlüğüne başvurdu. Başvuruyu inceleyen DSİ 26. Bölge Müdürlüğü, köprünün kaçak yapıldığını tespit ederek köprünün yıkılması için firmaya bir yazı gönderdi. 31 Mart 2014 tarihinde firmaya yollanan yazıda, ‘Orçi deresi üzerinde güvenli yatak kesitini daraltmak suretiyle yapılan köprünün olası feyezanda can ve mal kaybına neden olabileceği görülmüştür. İnşaat öncesi bölge müdürlüğümüz görüşü alınmadan yapılan mevcut köprünün kaldırılarak dere yatağının eski haline getirilmesi gerekmektedir’ ifadesi kullanıldı. Yıkım kararını dikkate almayan firma kaçak köprü yapımına devam edince DSİ bölge müdürlüğü, firmaya bir yazı daha yollayarak bir kez daha kaçak köprünün yıkılmasını istedi.

Dere yatağının değiştirilmesi sonucunda yıkım süreci hızlanan tarihi köprünün bir an önce restore edilerek koruma altına alınmasını isteyen bölge halkı ise Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ile Karayolları Genel Müdürlüğü’ne başvurdu. Restorasyon talebini inceleyen Kararyolları Genel Müdürlüğü, iki gözü yıkılan tarihi köprünün önümüzdeki yıllarda onarılması için yatırım planına ekleneceğini bölge halkına duyurdu. Kaçak yapılan köprünün hem tarihi köprüye hem de Orçi deresine zarar verdiğini savunan Arhavi Doğa Koruma Platformu üyesi Hasan Sıtkı Özkazanç sözlerine şu şekilde devam etti: ‘’Biz Artvin halkı olarak su kaynaklarımıza zarar veren ve şehir içine yapılması plananlanan HES inşaatınının durdurulmasını istiyoruz. HES’in iptal edilmesi için dava açtık. HES iptal davası sonuçlanana kadar şehir içi HES inşaatının durdurulmasını istiyoruz. Ayrıca HES’e ulaşım sağlayan ve dere yatağına zarar veren kaçak köprünün bir an önce yıkılmasını, tarihi Kemer Köprü’nün de restore edilmesini istiyoruz.”

kaçak köprü-5-a

kaçak köprü-4-a


Paylas

About The Author

Comments are closed.