Wednesday 19th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

“KALANDAR SOĞUĞU” FİLMİ İKİ OSCAR ÖDÜLÜ İLE DÖNÜYOR..

Amerika’da yapılacak 89. Akademi Ödülleri’nde (Oscar) En İyi Yabancı Film Dalı’nda, Türkiye’nin adayı olarak da seçilen “Kalandar Soğuğu” filmi, 51 ülkenin Oscar ve Golden Globe’a aday gösterilen filmlerin yarıştığı “Asya Dünyası Film Festivali”nde “En iyi Yönetmen” ve “En İyi Erkek Oyuncu” ödüllerine layık görüldü.

Ulusal ve uluslararası birçok festivalde ödül alan, yönetmenliğini Mustafa Kara’nın yapımcılığını ise Nermin Aytekin’in üstlendiği film, geçen ay da Almanya’da düzenlenen “Hamburg Film Festivali”nin Kaleideskop bölümünde “En İyi Film”, İsrail’de düzenlenen “32. Hayfa Film Festivali”nde ise “Golden Anchor En İyi Film” ve “FEDEORA En İyi Film” ödüllerini almıştı.

Filmin oyuncu kadrosunda ise Haydar Şişman, Nuray Yeşilaraz, Hanife Kara ile İbrahim Kuvvet rol alıyor.

YÖNETMEN MUSTAFA KARA KİMDİR?

Mustafa Kara, 1980 yılında Trabzon`da doğdu, Cumhuriyet Üniversitesi Radyo ve Televizyon Bölümü’nden mezun oldu. İlk uzun metraj filmi 2006 yılında, Türkiye ve İngiltere ortak yapım olan “Umut Adası”dır. Nermin Aytekin ile birlikte 2009 yılında “Kara film Prodüksiyon”u kurdu. Mustafa Kara birçok belgesel ve reklam filmi çalışmasından sonra ikinci uzun metraj projesi “Kalandar Soğuğu”nu çekti.

kalandar_sogugu3-a

kalandarsogugu-2-a

kalndar-sogugu1-a


Paylas

About The Author

Comments are closed.