Tuesday 16th April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

“KAMİLET” FİLMİ 14 ŞUBAT’TA İSTANBUL’DA GÖSTERİME GİRİYOR

13.Bağımsız Filimler Festivali kapsamında İlkay Nişancı’ya ait “KAMİLET” filmi 14 Şubat günü İstanbul’da gösterimde olacak.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesinde Yrd. Doçent Dr olan Nişancı, 2006 da hem kurgusunu, hem de yönetmenliği yaptığı “Bir Yudum Bekleyiş” belgeseline bu sefer “Kamilet” filmi ile devam ediyor. Yönetmenin festival web sayfasında yayınlanan belgesel çalışma yorumları ise şöyle;

“Üzerinde yaşadıkları toprağın sunduklarıyla hayatta kalanlar var ya da yanı başlarından akan suyun verdikleriyle… Nesiller boyunca, doğa ananın bereketli döngüsünün bir parçası olageldiler, ondan beslendiler ve verdikleriyle yine onu beslediler.

balık

Fakat kurulan bu mikro ama organik düzen, kendi kendine yetmenin huzuru bir gün bir yerde hoyrat iş makinelerinin sesleriyle kırılıverdi, ertesi gün başka bir yerde, derken bir yerde daha… En basit anlamıyla yaşam hakları gasp edilenler için tek bir yol vardı: mücadele etmek.

Onlar da öyle yaptılar, gerektiğinde pasif direnişle, gerektiğinde hukuk önünde. Mesela Yuvarlakçay’dan yaşam bulan Köyceğiz halkı, suyun gözündeki anıt ağaçların kesilmesi üzerine bir direniş kampı başlattı, sularının başında nöbet tuttular.

Suyun Gözü bunun hikâyesi. Loç Vadisi Vadi’nin el değmemiş zamanlarından Sarıyazma’nın isyanına, baraj şantiyesinin engellemesinden şirket önünde gerçekleşen “borunu al da git” eylemlerine, nehrin direnişini takip ediyor.

Derelerin Kardeşliği Doğu Karadeniz’de derelerin ticarileşmesine karşı bir araya gelen yerel platformlardan oluşan sivil toplum inisiyatifini izliyor. Onlar o vadilerin çocukları, kadınlar, gençler, yaşlılar, erkekler, binler, on binler; milyonlarca yıldır varlığını sürdüren, suyun beslediği ekosistemleri yok edecek HES projelerini yenilenebilir temiz enerji kaynağı olarak görmüyorlar ve doğal yaşam ile su ilişkisini dikkate almayan hiçbir kararı, uygulama ve yasal düzenlemeyi kabul etmiyorlar. Kamilet’te vadinin el değmemiş bir köşesinde doğal arıcılık yapan Erkan Can’ın emek ve yaşam hikâyesine tanık oluyoruz.

ömer-2

Bu bölgeleri izleyen filmleri yan yana getiren bir sebep vardı, o da hukuk önünde kazanılmış olan hakları. “Peki sevinebilir miyiz; bu kararlar bu bölgelerin korunmasını garantiliyor mu, yoksa hukukun gücü ‘bağzı’ şeylere yetmiyor mu?” diye düşünürken, elinizdeki katalog matbaaya gitmek üzere olduğu sırada kötü haber bize de ulaştı.

Kamilet Vadisi’ne kurulması planlanan HES ile ilgili imar planı kabul edilmişti. Bu yüzden hepimize umut vermesini dilediğimiz ‘Kurtarılmış Bölge’ seçkisi ‘Kurtarılmış Bölge?’ sorusuna dönüştü. Ama yine de umutsuzluğa kapılmadan, sormaktan hiç çekinmeyeceğimiz bir soruya…”

“Kamilet “ filmi 14 Şubat 2014 günü saat:15:30 da Cinemaximum Fitaş Salon 4 te gösterimde..


Paylas

About The Author

Comments are closed.