Friday 14th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

KAMİLET VADİSİNİ KORUMA VE EKO-TURİZM GELİŞİM PLANI

   

    Arhavi Turizm Derneği son günlerde kamuoyunu meşgul eden hidroelektrik santralleri yapımı ile ilgili bazı konuların daha net anlaşılabilmesi ve gerek dernek  çalışma faaliyetleri gerekse  Arhavi’nin tanıtımı ile ilgili bilgi ve endişelerini basın aracılığı ile Arhavililerle paylaşmak istedi.Dernek tarafından Arhavizyon Habere gelen yazıyı aynen yayınlıyoruz.

     KAMİLET  VADİSİNİ  KORUMA VE EKOTURİZM  GELİŞİM  PLANI

     Vadi  Çiftekemer köprüsünden   Alacagöl  yaylasına  kadar uzanan   yaklaşık  30  km civarında  2750  rakımdan  su alan  ve Mençuna ırmağı  dahil olmak üzere  sağlı sollu  8  ırmakla beslenen  tenha  bir yaşam alanıdır.

     Ulaşımın  çok zor olması nedeniyle  yaban  hayatının  özelikle kış  mevsimi boyunca  tercih ettiği  kayalıklar üzerinde yetişmiş  çok zengin  ve gür  bitki  örtüsü ile kaplı  en emniyetli  yaşama ortamıdır.Vadi boyunca onlarca ayı  ini  mevcuttur. Vadide  anıt ağaç  konumunda birçok ağaç ve  içinde  zaman zaman  insanların barındığı doğal mağaralar   bulunmaktadır.

 

     Vadi  yazın en sıcak zamanda bile +4 c  ile + 10 c  arasında sıcaklığa  sahip debisi çok yüksek su taşımaktadır.  Bu özelliği ile alabalıklar için çok  uygun yaşama ortamı  olduğu gibi ,Doğu Karadeniz  bölgesinde  deniz alası  (salmo trutta trutta) için iki büyük yumurta bıraktığı dereden  biridir. Yumurtalar  yavruya dönüştükten sonra  5 yıl yaşamını aynı ortamda sürdürür ve 5 yıl sonra denize dönerler.

     Vadi boyunca  hem  yüksek kayaların üzerinde  hem de büyük ağaçların üzerinde  ( ayı ulaşamasın diye)  yaklaşık 350-400 adet canlı  arı kovanı  vardır ve  kilosu 300-350 tl arasında  satılabilen tam organik şahinkaya balı  bölge halkının en önemli geçim kaynağıdır.

   Yüksek debi ile akan dere  vadiye hem  ciddi bir nem bırakmakta hem de bol oksijen oluşturmaktadır, bu durum  vadinin bitki örtüsünü  coştururken  vadinin yamaçlarını da oksijenle  destekler. Dere kenarlarına  uzanan sarmaşıklar  kış boyunca  karacaların en önemli  yemini  oluşturur  ayrıca  vadiye fazla kar yağmadığı için  karacaların  yavrulama dönemi olan  nisan  mayıs aylarına kadar  yavrulu hayvanlara emniyetli  yaşama imkanı sağlar.

     Vadi profesyonel dağcıların  ancak iki günde aşabileceği  emsalsiz bir dağcılık  parkurudur , bugüne  kadar  bölge halkı  dahil vadiyi boydan boya yürüyen insan  sayısı 30  kişiyi  geçmemiştir, eko-turizm  planlaması içinde  vadiye  2-3  yaya yürüyüş yolunun  yapılması planlanmaktadır.

   Bu doğal yapı korunarak varolacağı  sürece  her geçen gün  biraz daha değerlenerek  bölgede  yaşayan  ve yaşayacak olan insanlara  geçim kaynağı olacak , hem de  her geçen gün  insanlar tarafindan  daha fazla işgal edilen  çevrede  başka yabani  türlere  de  yaşama ortamı sağlayacaktır.   

 

   Kamilet  vadisine   hes projesi  yapılması durumunda vadide  oluşacak  kesin tahribatlar  ve sonuçlar

 1-     Kırmızı pullu alabalıkların  yaşama  ve yumurtlama  alanları  yok olacak , balık nesli ortadan kalkacak. Birçok insanın  çok önemli besin kaynağı  tükenecek, aynı zamanda ilaç yapımında  kullanılan  ve  asırlarca insanlara sağlık  veren doğal  nimet  artık kullanılamayacak.

2-    Kuzey denizinden  yol kaydederek gelen ve suyun en soğuk ve  en temiz bölgesine yumurtasını bırakan  deniz alasının  hem y+umurtlama  alanı  hem de  yavruların  5 yıl boyunca yaşam alanları yok edilmiş olacak.

3-     Kasım ayı ile nisan ayı arasında  karacaların  sığındığı en güvenilir alan  işgal edilmiş  ve tabiatı  tahrip edilmiş olacak

4-     Ayıların  inleri  bozulacak yaşama  alanları  işgal edilmiş olacak,   dolayısıyla  bölgede  yaşayan  köylü ile  daha fazla yüzgöz olacak.

5-     Arıcılara ait  canlı kovanlar  özellikle yol yapımı  esnasında  hem kayaların  üzerinde  hem de  ağaçların üzerinde  zarar  görecek.  Suyun tünellere alınmasıyla  bitki örtüsünde meydana gelecek  tahribat  bal üretimini  tamamen azaltacak.

6-   Vadinin  orta bölümünde   neredeyse  iki misli  olan  su  bazı yerlerde  yer altı sularına karışmaktadır,  yol yapımı esnasında  kullanılacak  dinamitler  suyun tamamen  yeraltına gitmesine  neden olabilir.

7-    Suyun hızlı akışıyla  ivme kazanan  nem  ve  oksijen  yoğunluğu  azalacak  vadinin  yamaçları da  bundan  zarar  görecek.

8-     Su azalınca  dere  alüvyon taşımayacak  deniz kıyısını besleyecek alüvyonlar  olmayacak.

9-    Vadinin  yok olduğu.  Tabiatın  zarar  gördüğü  bir yerde  hiçbir  şekilde  eko-turizmden  bahsetmenin  mantığı  olamaz, Denizi  tahrip edilmiş , dereleri  tahrip edilmiş  ve kurutulmuş

10-  Dere  vadileri  ve tabiat  yollarla  ve  kocaman  borularla tamamen  örülmüş  bir  yere  turist  doğayı  seyretmeye  neden  gelsin. Oysa  biz  on yıldır  eko-turizme altyapı oluşturmak  ve gelecek  nesillerimize  sürdürülebilir bir  tabiat  bırakabilmek için  köy  halkımızın  ve diğer  vatandaşlarımızın  yüzbinlerce  lirasını  harcamıştık

 

 


Paylas

About The Author

Leave A Response