Monday 24th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

KARADENİZ MADENLER İÇİN DELİK DEŞİK EDİLECEK..

Hükümet, Cerattepe şoku atlatılmadan, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Artvin, Rize ve Trabzon’da 303 şirkete 1012 ayrı noktada maden arama ruhsatı verdi.

Sözcü Gazetesi Muhabiri Gazeteci Başak Kaya’nın haberine göre AKP hükümeti Artvin’deki Cerattepe olayı soğumadan Karadeniz’de yeni maden sahaları açmak için kolları sıvadı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Doğu Karadeniz’deki 6 şehirde 1.012 yerde maden aranacağını açıkladı. 303 şirketin iş makineleri, Karadeniz’deki dağları, ormanları, ovaları delik deşik edecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Doğu Karadeniz’deki 6 şehirde 1.012 yerde maden aranacağını açıkladı. CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen’in soru önergesini yanıtlayan Bakan Albayrak, 7 Ocak 2016 tarihi itibarıyla Artvin, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon’da 303 şirkete 1012 maden arama ruhsatı, muhtelif kurum ve kuruluşlar adına da 175 hammadde üretim tesisi olmak üzere toplam 1187 adet ruhsat verildiğini açıkladı. Albayrak ayrıca, 13 adet jeotermal ruhsatı verildiğini de belirtti.

Cengiz İnşaat Da Var Mı?

Bakan Albayrak’ın verdiği yanıtı Sözcü’ye değerlendiren CHP’li Pekşen Karadeniz’de durumun içler acısı olduğunu söyledi. Pekşen, “Artvin ile ilgili mahkeme kararı var ama şimdi de yönetmelik değişikliği yapılarak yargı kararının arkasından dolaşıyorlar, yeniden ruhsat veriliyor’’ dedi.

Bunun kanuna karşı hile yapmak anlamına geldiğini ifade eden Pekşen, “Maden ruhsatlarının verildiği bölgede 800 köy var. Köy başına 1,5 maden düşüyor. Bakan Albayrak ısrarla bu şirketlerin isimlerini, kimlere ait olduğunu açıklamıyor. Millete küfreden Cengiz İnşaat’ın acaba kaç ruhsatı var? Bunun takipçisi olacağız’’ şeklinde konuştu.

Artvin’in Kafkasör yaylası Cerattepe bölgesinde başlatılmak istenen madencilik faaliyetlerine karşı bölge halkı direniş gösterdi. Polis zaman zaman eylemcilere müdahale etti. Hükümet de geri adım atarak Cengiz İnşaat’a ait maden şirketinin çalışmalarını hukuki süreç sona erene kadar durdurdu.

 Tarihi Eserin Yanına Ocak İzni

Öte yandan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, arkeolojik alanların çevresinde kaç tane taş ocağı ruhsatı verildiğini sordu. Bu önergeye yanıt veren Bakan Albayrak, Niğde’de 136 işletme ruhsatı, 109 taş ocağı ruhsatı bulunduğunu belirtti. Albayrak, taş ocaklarından 56’sının faal olduğunu da açıkladı. Pekşen “Siyanür havayı, suyu, toprağı zehirliyor. Bunun bedelini nasıl ödeyecekler. Bu nasıl bir vicdan bu nasıl bir akıl’’ dedi.

Fındık Bahçesinde Siyanürle Altın Aranıyor

Haluk Pekşen, maden aramalarının zararlarıyla ilgili Ordu Fatsa’dan çarpıcı bir örnek verdi. Pekşen, ‘’Fatsa’da yaşanan bir dram daha var. Merkeze 7 kilometre uzaklıkta, fındık bahçelerinin ortasında siyanürle altın aranıyor. Siyanür havayı, suyu, toprağı zehirliyor. Bunun bedelini nasıl ödeyecekler. Bu nasıl bir vicdan bu nasıl bir akıl’’ dedi

Haber: Hayati Akbaş

karadenizdelikdeşik 2

karenizdelikdeşik1


Paylas

About The Author

Comments are closed.