Monday 17th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

HALK EĞİTİMİ MERKEZLERİNDE LAZCA KURSLAR..

Önümüzdeki dönemde Halk Eğitim Merkezlerinde Lazca kursların açılması artık mümkün.

MEB – Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Yaşayan Diller Ve Lehçeler başlığı altında Lazca Modüler programı internet sitesinde yayımladı.

Bu programa göre, Artık Halk Eğitim Merkezlerinde başlangıç seviyesinde (A1) Lazca kurslar açılabilecek.

Lazca için öğretmen sorunu nasıl aşıldı?

Konu ile ilgili açıklama Laz Enstitüsünden geldi.. “Ortaokullardaki seçmeli dersler için de geçerli olan öğretmen sorunu Laz Enstitüsü’nün Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile yaptığı görüşme sonrası uygun bir formül bulunarak aşıldı. Lazca modüler programa göre Halk Eğitim Merkezlerinde açılacak Lazca kurslarda öğretmenlik yapabilmek için aşağıdaki şartlar aranacak:

EĞİTİMCİLER Öncelik Sırası: 1. Programın uygulanmasında Laz dilini bilen ve öğretmenlik formasyonuna sahip olan ve Ortaokul seçmeli ders programlarında yer alan yaşayan diller ve lehçeler öğretim programlarını ve kitaplarını hazırlayan kurumun vermiş olduğu sertifikaya sahip olan kişiler görev almalıdır. 2. Üniversitelerin açmış olduğu lisans ve yüksek lisans programlarında seçmeli Laz dili dersini alan kişiler görev almalıdır. 3. Üniversite mezunu olup Eşdeğerliliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilen bir sınavdan geçerlik süreleri içinde bu puanlar muadili bir puan almış olanlar görev almalıdır.”

Özetle, Lazca bilip üniversite mezunu olan, Laz Enstitüsü tarafından açılacak kurslara katılıp sertifika alanlar Halk Eğitim Merkezlerinde ücret karşılığında Lazca ders verebilecekler.

Bu gelişme ile, önümüzdeki dönemde Halk Eğitim Merkezlerinde Lazca kursların açılması artık mümkün.

Emeği geçen herkese teşekkür ederiz.”

lazuri dobigurat

lazuri dobigurat1

lazuri dobigurat2

Modüler programı buradan indirebilirsiniz:

http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprogramlar/kurslar/Yabanci_Diller-Ya%C5%9Fayan%20Diller%20ve%20Leh%C3%A7eler%20Lazca%20Seviye%20A1.pdf


Paylas

About The Author

Comments are closed.