Tuesday 25th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

KAVAK KÖMÜRÜN İMAR İZNİNİN İPTALİ İÇİN AÇILAN DAVANIN KEŞFİ YAPILDI

Kavak Köyü’nde kurulmak istenen kömür işleme tesisine karşı çevrede yaşayan vatandaşların tepkisi artarak devam ediyor.

Hukuksal mücadele sonucu İki kez durdurlan tesisin çıkarılan yeni yasalar çerçevesinde yeniden imar izninin verilmesi  bardağı taşıran son damla oldu.

Yöre halkı, işletmenin  eski  konumunun beş eşit parça şekli ile parsellenip  tekrar yapılmasının önceki durumdan bir farkı olmadığı ve bunun bir aldatmaca olduğu belirtiyor. Şirket yekililerin “ Bizler çevreye zarar vermemek için herşeyi yaptık” demelerine karşın mevcut fiziki yapının keşfinden sonra  ÇED raporunun yine  iptal edildiğini belirterek. Rize İdare Mahkemesinin verdiği karara şirket sahiplerinin  itiraz ederek bu kararı bir üst mahkemeye taşıdıklarını  fakat üst mahkemelerin de  Rize İdare mahkemesinin vermiş olduğu kararı değiştirmediğini belirterek ; “bizler çocuklarımızın yüreğini,bedenini karartmak istemiyoruz, onların beyinlerinin aydınlanmasını istiyoruz onun için bu alana üniversite binasının kurulmasını istiyoruz” dediler.

Bu arada il yetkililerince verilen imar izninin iptali için açılan davanın keşfi saat 11.00 da yapılacak diye açıklamasına rağmen bilirkişi heyetinin akşama doğru saat 18.00 da gelmesine rağmen kalabalık dağılmadı. Şarkılar ve sohbetlerle zaman geçiren köylülere, ADOKOP un atmacaları tam destek verdi..

kavakkömürkeşif-1-a

kavakkömürkeşif-2-a

kavakkömürkeşif-3-a

kavakkömürkeşif-5-a

kavakkömürkeşif-6-a


Paylas

About The Author

Comments are closed.